GLADIOLUS CARYOPHYLLACEUS (Burm. f.) Poir. – mečík

Syn.: Anisanthus caryophyllaceus (Burm. f.) Klatt, Antholyza caryophyllacea Burm. f., Gladiolus roseus Andrews, nom. illeg., Gladiolus similis Eckl., Homoglossum caryophyllaceum (Burm. f.) N. E. Br., Watsonia amoena var. rosea (Andrews) Pers.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Gladiolus caryophyllaceus

Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provinciích Western a (okrajově) i Northern Cape, na jih přibližně po Kapské Město a na východ po pohoří Swartberg Mountains. Byl zavlečen i do jihozápadní Austrálie.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké, často křovinaté pískovcové svahy i plošiny až do nadmořské výšky přes 900 m, v klimatických podmínkách mírné deštivé zimy a horkého velmi suchého léta. Kvete na jaře, velmi často na spáleništích.

Gladiolus caryophyllaceus

Popis: Vytrvalá statná bylina s kulovitou stonkovou hlízou, na povrchu vláknitou. Listy jsou mečovité až čárkovité, se ztloustlým okrajem i střední žilkou, jemně chlupaté. Květonosná lodyha je vysoká 25–110 cm; květenství je 2–8květý vějířek; květy jsou šestičetné, vonné; okvětní lístky jsou světle až sytě růžové až lilákové, okvětní trubka je nálevkovitá, 3–4 cm dlouhá, horní okvětní lístek je obloukovitý, 3,7–4,5 cm dlouhý, dolní jsou vyhnuté ven; tyčinky jsou 3; gyneceum tvoří trojpouzdrý spodní semeník. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam Jihoafrické republiky (2009) tento druh klasifikuje jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).

Gladiolus caryophyllaceus
Gladiolus caryophyllaceusGladiolus caryophyllaceus
Gladiolus caryophyllaceusGladiolus caryophyllaceus
Gladiolus caryophyllaceus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tulbagh).