Syn.: Gnidia argentea Eckl. et Meisn., Pseudognidia anomala (Meisn.) E. Phillips
Česká jména: zmožan (Berchtold et Presl 1823)
Čeleď: Thymelaeaceae Juss. – vrabečnicovité
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste pouze v provincii Western Cape na jižním pobřeží od Kapského poloostrova až do okolí městečka Knysna.
Ekologie: Provází vegetaci fynbos na svazích na pískovcovém podkladu, v území s vydatnými zimními dešti, v létě spíše se srážkovým propadem.
Popis: Difúzní keř dorůstající výšky až 2 m, větve jsou pokryté jizvami po odpadlých listech, které zůstávají zachovány pouze pod vrcholem. Dolní listy mohou být střídavé, horní jsou vstřícné, křižmostojné, vejčité, 1–1,5 cm dlouhé, stříbřitě hedvábitě chlupaté, celokrajné, tupě špičaté. Čtyřčetné, 2–2,5 cm dlouhé květy tvoří svazečky na koncích větví, vyrůstají z paždí listenů, které se velmi podobají listům; kališní lístky jsou světle žluté, dlouhá trubkovitá češule je přitiskle stříbřitě chlupatá; uvnitř květu je 8 šupin, představujících redukované korunní lístky; andreceum tvoří 4 plně vyvinuté tyčinky (dolní kruh), horní kruh je redukován na staminodia nebo zcela chybí; semeník je svrchní. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: Existence tohoto druhu není aktuálně ohrožena, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen do kategorie vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Čeleď Thymelaeaceae se velmi podílí na skladbě erikoidních rostlin v jihoafrické vegetační formaci fynbos. Je v ní zastoupena celkem čtyřmi rody (Gnidia, Lachnaea, Struthiola a Passerina) a asi 120 druhy.
Fotografováno dne 13. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Hermanus, rezervace Fernkloof).