Syn.: Cistus lippii L., Helianthemum albicans Ehrenb. ex Willk., Helianthemum ehrenbergii Willk.
Čeleď: Cistaceae – cistovité
Rozšíření: Spíše rozsáhlejší areál se rozkládá od Středozemí až po jižní Pákistán. Nejdále na západ zasahuje do Maroka a Mauritánie, na jižním okraji areálu leží horské masivy v centrální části Sahary v Alžírsku, Čadu a severozápadním Súdánu. Do Evropy zasahuje na Sicílii a do italské Kalábrie. Souvisle roste od Egypta přes Sinaj, Izrael a Libanon do Iráku a jižního Íránu, v severní a střední části Saúdské Arábie, v Kuvajtu, Bahrajnu, Kataru, Spojených arabských emirátech a v severním Ománu.
Ekologie: Provází kamenité svahy s křovinatou nebo travinobylinnou vegetací v podmínkách dosti aridního klimatu.
Popis: Bohatě větvený keřík vysoký 30–60 cm; větvičky jsou tuhé, bělavé, pokryté hvězdovitými chlupy, v suchých podmínkách ztrnovatělé. Listy jsou vstřícné, obkopinaté, úzce eliptické nebo až čárkovitě kopinaté, 0,5–1,5 cm dlouhé a 0,1–0,5 cm široké, bělavě chlupaté, na okraji silně podvinuté; palisty jsou přítomny. Květenství je řídké, vrcholičnaté, s (3–)6–12 přisedlými 5četnými květy na každé větvi; kalich je volný, 1–2(–2,2) mm dlouhý, s hvězdovitými i odstálými jednoduchými trichomy, 2 vnější kališní lístky jsou čárkovité, 3 vnitřní jsou eliptické, delší než vnější; koruna je přibližně stejně dlouhá jako kalich, žlutá; tyčinek je mnoho; jednopouzdrý semeník srůstá z 3 plodolistů, čnělka je dlouhá, nitkovitá. Plodem je drobná, vejcovitá, odstále chlupatá tobolka skrytá ve vytrvalém kalichu.
Poznámka: V areálu je poněkud proměnlivý, někteří badatelé rozlišují více samostatných taxonů; jiní ale poukazují na fakt, že např. proměnlivost ve vegetativních částech, zvláště v případě listů, má spíše charakter ekomorfóz.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Jabal Shams).