HELICONIA HIRSUTA L. f. – bihaja

Syn.: Bihai harrisiana Griggs, Bihai hirsuta (L. f.) Kuntze, Bihai straminea Griggs, Heliconia bicolor Klotzsch, Heliconia burle-marxii Emygdio, Heliconia costanensis Aristeg., Heliconia harrisiana (Griggs) L. B. Sm., Heliconia straminea (Griggs) Standl., Limnocharis haenkei C. Presl, Thalia nemorosa Willd. ex Link
Česká jména: bihaj (Presl 1846), bihaja (Mareček 1996)
Čeleď: Heliconiaceae Nakai – bihajovité

Heliconia hirsuta

Rozšíření: Neotropický druh, vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe, rozsáhlý areál se táhne od Belize a Hondurasu až po východní Brazílii a Paraguay.

Ekologie: Roste ve vlhkých tropických lesích nižších poloh, v mokřinách, při březích vodních toků. Kvete od ledna do června.

Heliconia hirsuta

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 1,5–3(–4) m dlouhou, olistěnou. Listy na lodyze vyrůstají po 9–25, jsou přisedlé, eliptické, ty největší jsou 20–30(–40) cm dlouhé a 8–14 cm široké, na bázi zaokrouhlené, na vrcholu špičaté až zašpičatělé. Stopka květenství je až 20 cm dlouhá, zelená nebo naoranžovělá, květenství je až 15 cm dlouhé, dvouřadé; listenů je v květenství 5–10, střední jsou 6–13 cm dlouhé a 1–2 cm široké, zašpičatělé, naoranžovělé až načervenalé, lysé, květy vyrůstají po 4–10, jejich stopky jsou zelené, jemně chlupaté, okvětí je 2,5–5 cm dlouhé, lysé nebo chlupaté, žluté, oranžové nebo červené s tmavě zelenou kresbou při vrcholu; semeník je zelený, jen na vrcholu oranžový, lysý nebo chlupatý. Plody jsou 7–10 mm dlouhé peckovice.

Využití: Tento druh je pěstován také v tropických zahradách pro okrasu.

Heliconia hirsuta
Heliconia hirsuta
Heliconia hirsuta
Heliconia hirsuta

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 25. 1. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Trinidad, svahy El Cerro del Aripo) a 27. 1. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Trinidad, okolí Maracas Waterfall).