Syn.: Eliopia riparia Raf., Eliopia serrata Raf., Heliophytum indicum (L.) DC., Heliotropium africanum Schumach. et Thonn., Heliotropium cordifolium Moench, Heliotropium foetidum Salisb., Heliotropium horminifolium Mill., Tiaridium indicum (L.) Lehm.
Čeleď: Heliotropiaceae Schrader – otočníkovité
Rozšíření: Pantropicky rozšířený plevel. Jeho jméno naznačuje indický původ, spíše je však pravděpodobnější, že pochází z Jižní Ameriky, kde je snad původní v Brazílii, amazonské části Peru a Bolívie, v Paraguayi a severní Argentině. Byl zavlečen nejen do dalších tropických oblastí Jižní a Střední Ameriky, ale i na jihovýchod USA, stejně tak do Starého světa – v Africe se usídlil v rozsáhlé oblasti od Senegalu po Mosambik, v Asii od Indie přes Vietnam až do Číny i Indonésie, zdomácněl v severní Austrálii i na tichomořských ostrovech. V některých oblastech může mít jeho šíření až invazivní charakter.
Ekologie: Roste na narušovaných stanovištích, kolem lidských sídel, cest, vodních toků, zahrad, polí, na úhorech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Popis: Jednoletá bylina, s lodyhou obvykle přímou, silnou, větvenou, 100–150 cm dlouhou, chlupatou. Listy jsou řapíkaté, vstřícné nebo střídavé, eliptické až vejčité, 3–15 cm dlouhé a 2–10 cm široké, chlupaté, na bázi klínovité, na řapík sbíhavé, na okraji zvlněné až chobotnaté, na vrcholu špičaté, drsné, svraskalé. Květenství je vijan 9–16(–28) cm dlouhý, axilární nebo terminální, na stopce 2–3 cm dlouhé; květy jsou 5četné, oboupohlavné, kališní lístky kopinaté, 2–3 mm dlouhé; korunní lístky jsou bílé nebo až nafialovělé. Plody jsou tvrdky dosahující 2–3 mm v průměru.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 1. 2016 (Brazílie, Amazonie, okolí Manaus).