Syn.: Heliophytum longiflorum A. DC.
Čeleď: Heliotropiaceae Schrader – otočníkovité
Rozšíření: Těžiště areálu tohoto druhu leží v severovýchodní Africe, kde je dosud znám z Tanzánie, Ugandy, Keni, Somálska, Džibutska, Etiopie, Eritrey a Súdánu. Přesahuje i na Arabský poloostrov do Jemenu, Ománu a Saúdské Arábie. Tato oblast leží v centru diverzity rodu, vyskytuje se zde několik desítek druhů, často velmi podobných.
Ekologie: Roste na rozmanitých disturbovaných stanovištích, podél cest, na okrajích polí, na úhorech a ve vyschlých říčních korytech (wádí). Od pobřežních nížin až do nadmořských výšek 2300 m.
Popis: Přímá vytrvalá bylina nebo polokeřík až 60 cm vysoký, na bázi často dřevnatějící, hustě pokrytý dvouramennými přitisklými chlupy. Listy krátce řapíkaté, kopinaté až čárkovité, (1–)3–8 cm dlouhé a 0,1–3,5 cm široké, zelené, na bázi zúžené až klínovité, celokrajné, někdy však na okraji zvlněné, na vrcholu tupé až špičaté. Květenství tvoří soustava stopkatých vijanů, které se mohou za plodu prodlužovat až na 25 cm; květy přisedlé, nejsou podepřeny listeny, mají přitiskle štětinatý, asi 1 mm dlouhý kalich a bílou až krémovou korunu, někdy s žlutavým středem, korunní trubka je 2,5–6 mm dlouhá, cípy 0,5–3 mm dlouhé, na vnější straně pýřité; blizna je prodlouženě kuželovitá, na vrcholu 2–4klaná. Tvrdky jsou víceméně lysé. Rostliny jsou velmi proměnlivé, je rozlišováno několik variet.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 4. 2010 (Jemen, Taizz).