HELIOTROPIUM LONGIFLORUM (A. DC.) Jaub. et Spach – otočník / skrutec

Syn.: Heliophytum longiflorum A. DC.
Čeleď: Heliotropiaceae Schrader – otočníkovité

Heliotropium longiflorum

Rozšíření: Těžiště areálu tohoto druhu leží v severovýchodní Africe, kde je dosud znám z Tanzánie, Ugandy, Keni, Somálska, Džibutska, Etiopie, Eritrey a Súdánu. Přesahuje i na Arabský poloostrov do Jemenu, Ománu a Saúdské Arábie. Tato oblast leží v centru diverzity rodu, vyskytuje se zde několik desítek druhů, často velmi podobných.

Ekologie: Roste na rozmanitých disturbovaných stanovištích, podél cest, na okrajích polí, na úhorech a ve vyschlých říčních korytech (wádí). Od pobřežních nížin až do nadmořských výšek 2300 m.

Heliotropium longiflorum

Popis: Přímá vytrvalá bylina nebo polokeřík až 60 cm vysoký, na bázi často dřevnatějící, hustě pokrytý dvouramennými přitisklými chlupy. Listy krátce řapíkaté, kopinaté až čárkovité, (1–)3–8 cm dlouhé a 0,1–3,5 cm široké, zelené, na bázi zúžené až klínovité, celokrajné, někdy však na okraji zvlněné, na vrcholu tupé až špičaté. Květenství tvoří soustava stopkatých vijanů, které se mohou za plodu prodlužovat až na 25 cm; květy přisedlé, nejsou podepřeny listeny, mají přitiskle štětinatý, asi 1 mm dlouhý kalich a bílou až krémovou korunu, někdy s žlutavým středem, korunní trubka je 2,5–6 mm dlouhá, cípy 0,5–3 mm dlouhé, na vnější straně pýřité; blizna je prodlouženě kuželovitá, na vrcholu 2–4klaná. Tvrdky jsou víceméně lysé. Rostliny jsou velmi proměnlivé, je rozlišováno několik variet.

Heliotropium longiflorum
Heliotropium longiflorum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 4. 2010 (Jemen, Taizz).