HERITIERA LITTORALIS Aiton

Syn: Amygdalus litoralis (Dryand.) Kuntze, Balanopteris tothila Gaertn., Samadera littoralis (Dryander) Oken, Sutherlandia littoralis J. F. Gmel.
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Heritiera littoralis

Rozšíření: Rozsáhlý areál zahrnuje pobřeží Indického a Tichého oceánu v tropické zóně Afriky, jižní Asie, Austrálie a Oceánie. Ve východní Africe roste v Somálsku, Keni, Tanzanii a Mosambiku, dále roste na Komorách, Madagaskaru, Seychelách, Srí Lance, od Indie po Malajsii a od Kambodže přes Vietnam do jižní Číny, rovněž na Tchaj-wanu, Okinawě, Filipínách i v Indonésii. Lokality existují i v severovýchodní Austrálii, v Oceánii od Nové Guiney a Mikronésie až po Francouzskou Polynésii. Druhotně se vyskytuje na Maskarénách a na Havajských ostrovech.

Ekologie: Nejčastěji roste na přechodu formace mangrove do (sladkovodní) mokřadní nebo suchozemské lesní vegetace, také podél řek nebo v lemech písečných pláží. Plody jsou lehké, dobře plavou a dlouho vydrží i v agresivní mořské vodě.

Heritiera littoralis

Popis: Stálezelený jednodomý strom, dorůstá výšky 10–15 m; kmen bývá mohutný, 50–200 cm silný, na bázi často tvoří lištovité kořenové náběhy, borka je šedobílá; letorosty bývají pokryté bílými šupinami. Listy jsou střídavé; řapík je 1–2 cm dlouhý; čepel je kopinatá až eliptická, 8–35 cm dlouhá a 3–12 cm široká, kožovitá, na líci lysá a tmavozelená, na rubu stříbřitě bílá od hustých šupinek; palisty jsou kopinaté, opadavé. Květenství jsou úžlabní laty asi 8 cm dlouhé, hustě hvězdovitě chlupaté; květy jsou drobné; kalich je zvonkovitý, 4–6 mm dlouhý, hnědočervený, s krátkými trojúhelníkovitými cípy; koruna chybí; v samčích květech je 4–5 prašníků vyrůstajících z vrcholu sloupku a drobné pistillodium; v samičích květech srůstá 4–5 plodolistů, které nesou na bázi zbytky staminodií, čnělka je krátká. Plod je zploštěle elipsoidní oříšek 5–7 cm dlouhý a 3–5 cm široký, dřevnatý, tmavohnědý, nápadně kýlovitý.

Využití: Dřevo je vhodné k výrobě nábytku, z kořenových náběhů se vyrábí dřevěné nástroje. Extrakt ze semen se využívá v lidovém léčitelství při léčbě průjmu a úplavice, odvar z listů a plodů vyvolává zvracení.

Poznámka: Do rodu Heritiera náleží asi 35 druhů z tropů Starého světa. Rod byl tradičně řazen do čeledi Sterculiaceae, která byla na základě výsledků molekulárně biologických studií celá vřazena mezi slézovité.

Heritiera littoralis
Heritiera littoralis
Heritiera littoralisHeritiera littoralis
Heritiera littoralisHeritiera littoralis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid), 11. 2. 2011 (Seychelly, ostrov La Digue, Vev Reserve), 10. a 13. 2. 2020 (Filipíny, Palawan, El Nido a Calamiany, Pass Island).