Syn: Amygdalus litoralis (Dryand.) Kuntze, Balanopteris tothila Gaertn., Samadera littoralis (Dryander) Oken, Sutherlandia littoralis J. F. Gmel.
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál zahrnuje pobřeží Indického a Tichého oceánu v tropické zóně Afriky, jižní Asie, Austrálie a Oceánie. Ve východní Africe roste v Somálsku, Keni, Tanzanii a Mosambiku, dále roste na Komorách, Madagaskaru, Seychelách, Srí Lance, od Indie po Malajsii a od Kambodže přes Vietnam do jižní Číny, rovněž na Tchaj-wanu, Okinawě, Filipínách i v Indonésii. Lokality existují i v severovýchodní Austrálii, v Oceánii od Nové Guiney a Mikronésie až po Francouzskou Polynésii. Druhotně se vyskytuje na Maskarénách a na Havajských ostrovech.
Ekologie: Nejčastěji roste na přechodu formace mangrove do (sladkovodní) mokřadní nebo suchozemské lesní vegetace, také podél řek nebo v lemech písečných pláží. Plody jsou lehké, dobře plavou a dlouho vydrží i v agresivní mořské vodě.
Popis: Stálezelený jednodomý strom, dorůstá výšky 10–15 m; kmen bývá mohutný, 50–200 cm silný, na bázi často tvoří lištovité kořenové náběhy, borka je šedobílá; letorosty bývají pokryté bílými šupinami. Listy jsou střídavé; řapík je 1–2 cm dlouhý; čepel je kopinatá až eliptická, 8–35 cm dlouhá a 3–12 cm široká, kožovitá, na líci lysá a tmavozelená, na rubu stříbřitě bílá od hustých šupinek; palisty jsou kopinaté, opadavé. Květenství jsou úžlabní laty asi 8 cm dlouhé, hustě hvězdovitě chlupaté; květy jsou drobné; kalich je zvonkovitý, 4–6 mm dlouhý, hnědočervený, s krátkými trojúhelníkovitými cípy; koruna chybí; v samčích květech je 4–5 prašníků vyrůstajících z vrcholu sloupku a drobné pistillodium; v samičích květech srůstá 4–5 plodolistů, které nesou na bázi zbytky staminodií, čnělka je krátká. Plod je zploštěle elipsoidní oříšek 5–7 cm dlouhý a 3–5 cm široký, dřevnatý, tmavohnědý, nápadně kýlovitý.
Využití: Dřevo je vhodné k výrobě nábytku, z kořenových náběhů se vyrábí dřevěné nástroje. Extrakt ze semen se využívá v lidovém léčitelství při léčbě průjmu a úplavice, odvar z listů a plodů vyvolává zvracení.
Poznámka: Do rodu Heritiera náleží asi 35 druhů z tropů Starého světa. Rod byl tradičně řazen do čeledi Sterculiaceae, která byla na základě výsledků molekulárně biologických studií celá vřazena mezi slézovité.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid), 11. 2. 2011 (Seychelly, ostrov La Digue, Vev Reserve), 10. a 13. 2. 2020 (Filipíny, Palawan, El Nido a Calamiany, Pass Island).