HYBANTHUS ENNEASPERMUS (L.) F. Muell.

Syn.: Calceolaria enneasperma (L.) Kuntze, Hybanthus heterophyllus (Vent.) Baill., Hybanthus linifolius (Poir.) Baill., Hybanthus stellarioides (Domin) P. I. Forst., Hybanthus suffruticosus (L.) Baill., Ionidium enneaspermum (L.) Vent., Ionidium heterophyllum Vent., Ionidium linifolium (Poir.) DC., Ionidium rhabdospermum Hochst., Ionidium thesiifolium (Juss. ex Poir.) Roem. et Schult., Viola enneasperma L., Viola guineensis Schumach. et Thonn., Viola linifolia Poir., Viola suffruticosa L., Viola thesiifolia Juss. ex Poir.
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité

Hybanthus enneaspermus

Rozšíření: Druh s velmi rozsáhlým areálem v tropech Starého světa. Roste v subsaharské Africe od Senegalu po Súdán a na jih do Jihoafrické republiky, dále v jižní části Arabského poloostrova, na Madagaskaru, v Indii, na Srí Lance, v jihovýchodní Asii, v Indonésii, na Filipínách, na Tchaj-wanu, na Nové Guinei a v Austrálii. Součást velmi početného rodu, jehož asi 150 druhů je převážně tropických, ale v Severní Americe zasahují až do mírného pásma.

Ekologie: Travnatá místa na mělkých půdách, v trávnících, nejčastěji na vápencích, především v oblastech s monzunovým klimatem.

Hybanthus enneaspermus

Popis: Vytrvalá bylina, někdy na bázi dřevnatějící. Lodyhy poléhavé, vystoupavé nebo přímé, až 60 cm dlouhé. Listy jsou čárkovité nebo úzce kopinaté, 1–5 cm dlouhé, celokrajné, často na okraji podvinuté, palisty jsou 1–4 mm dlouhé. Květy vyrůstají jednotlivě na 4–13 mm dlouhých stopkách. Květy jsou pětičetné, silně zygomorfní, kališní lístky jsou volné, až 4 mm dlouhé, horní pár korunních lístků je podlouhlý až čárkovitý, 3–4 mm dlouhý, pár postranních korunních lístků je 4,5–5 mm dlouhý, dolní korunní lístek je nápadně velký, obdélníkovitý nebo obráceně lichoběžníkovitý, 5,5–7 mm dlouhý a 5–9 mm široký, růžový nebo světle modrofialový, s tmavšími červenofialovými žilkami. Tyčinky jsou ukryty v koruně, ze svrchního semeníku vzniká 4–9 mm dlouhá tobolka.

Využití: Rostlina má mnohostranné využití v lidovém léčitelství, zejména pomáhá při ledvinových obtížích, ale také účinkuje jako protijed při uštknutí štírem.

Hybanthus enneaspermus
Hybanthus enneaspermus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, planina Homhil).