Syn.: Hypoxis elata Hook. f., nom. illeg., Hypoxis obconica Nel, Hypoxis patula Nel, Hypoxis rooperi T. Moore
Česká jména: tvrzeň (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Hypoxidaceae R. Br. – tvrzňovité
Hypoxis hemerocallidea
Rozšíření: Druh východní části Jihoafrické republiky, kde se vyskytuje v provinciích Gauteng, Limpopo, Mpumalanga, Free State, KwaZulu-Natal a Eastern Cape, jeho areál zasahuje i do Lesotha, Svazijska, jižního Mosambiku, Botswany a Zimbabwe.
Ekologie: Roste na písčitých stanovištích a na travnatých skalnatých a kamenitých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1850 m. Kvete od srpna až do dubna.
Popis: Vytrvalá bylina s vertikálně uloženými podzemními hlízami, až 40 cm vysoká. Listů je 7–16, jsou trojřadě uspořádané, na bázi se překrývají, jsou pásovité, 10–60 cm dlouhé, na rubu našedle chlupaté, žilnatina je souběžná. Květenství tvoří 2–14 hroznů, které se objevují společně listy, jsou 2–10květé, 3–10 cm dlouhé; listeny jsou úzce kopinaté, 7–30 mm dlouhé, hustě chlupaté; okvětní lístky jsou až 2 cm dlouhé, nestejné, žluté, vně chlupaté. Plodem je tobolka, 5–8 mm dlouhá.
Využití: Rostlina je široce používána v africké tradiční medicíně k léčbě celé řady neduhů i vážných zdravotních stavů, je však jedovatá, při jejím použití je nezbytná opatrnost či raději odbornost.
Hypoxis hemerocallidea
Hypoxis hemerocallidea
Hypoxis hemerocallidea
Hypoxis hemerocallidea
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).