ASPERULA ORIENTALIS Boiss. et Hohen. – mařinka východní / marinka

Syn.: Asperula arvensis subsp. orientalis (Boiss. et Hohen.) J. Thiébaut, Asperula azurea Jaub. et Spach, Galium azureum (Jaub. et Spach) E. H. L. Krause
Česká jména: mařinka východní (Kubát 2002)
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité

Asperula orientalis

Rozšíření: Druh Kavkazu a jihozápadu Asie, vyskytuje se v Turecku, Sýrii, Arménii, Gruzii, Íránu, snad i v Libanonu. Bývá občas pěstován též v evropských, východoasijských a severoamerických zahradách jako okrasná letnička, může zde zplaňovat. Jeho sekundární výskyt byl opakovaně zaznamenán rovněž na území Česka.

Ekologie: Roste jako plevel na polích, objevuje se v okolí lidských sídel a zahrad. Kvete od května do srpna.

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 5–30(–40) cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, v průřezu hranatou, dole pýřitou, nahoře lysou. Dolní listy vyrůstají v 4četných přeslenech, horní v přeslenech po 6–8, jsou přisedlé, čárkovité až kopinaté, (7–)12–30 mm dlouhé a 1,5–5(–10) mm široké, lysé nebo pýřité. Květenství je terminální, strboulovitě stažené, květy jsou oboupohlavné; koruna je nálevkovitá, 7–15 mm dlouhá, bledě modrá, se 4 cípy, květy jsou delší než brvité čárkovité listence vyrůstající pod květenstvím. Dvounažky jsou kulovité, lysé.

Záměny: I u nás dříve se vyskytující podobná a rovněž jednoletá mařinka rolní (Asperula arvensis) mívá květy kratší nebo nanejvýš stejně dlouhé jako listence vyrůstající pod strboulem.

Asperula orientalis
Asperula orientalis
Asperula orientalis

Fotografováno dne 7. 7. 2018 (Česko, Praha).