ILEX CANARIENSIS Poir. – cesmína kanárská

Syn.: Ilex aestivalis Link, Ilex maderensis Willd. non Lam.
Čeleď: Aquifoliaceae Bercht. et J. Presl – cesmínovité

Ilex canariensis

Rozšíření: Endemit Makaronésie, vyskytuje se na portugalské Madeiře a na Kanárských ostrovech (Tenerife, Gran Canaria, La Palma, La Gomera a El Hierro). V Makaronésii roste kromě této cesmíny i další druh Ilex perado.
Na ostrovech Tenerife a La Gomera se kromě nominátního poddruhu rozlišuje i poddruh Ilex canariensis subsp. azevinho, který má větší plody (až 2 cm) a jeho listy jsou kopinaté.

Ekologie: Roste především ve vavřínových lesích, ale i ve vřesovcových křovinách, občas vstupuje také do borových lesů, v pásmu od nížin až do hor, do nadmořské výšky okolo 1800 m.

Ilex canariensis

Popis: Stálezelený, dvoudomý keř až malý strom, až 10 m vysoký. Borka je šedohnědá, hladká, listy jsou řapíkaté, střídavé, vejčité až vejčitě kopinaté, 6–8(–11) cm dlouhé a 2–4,5 cm široké, celokrajné, občas (hlavně na mladých větvích) s malými osténkatými zuby, na vrcholu tupé až zakulacené, kožovité, lesklé. Květy jednotlivé nebo v latnatém květenství, vyrůstají v paždí listů po stranách loňských větévek, koruny jsou kulovité, (4–)5(–8)četné, bílé. Kvete od března do července. Plodem je asi 1 cm velká peckovice, která je v době zralosti červená.

Využití: V tradiční medicíně se používá kůra této dřeviny jako prostředek pro léčení ran.

Ohrožení a ochrana: Podle IUCN je tato cesmína zařazena mezi potenciálně zranitelné druhy (NT).

Poznámka: Celý rod zahrnuje asi 500 druhů keřů a stromů, jeho areál se rozkládá v tropických, subtropických a vzácně i mírných oblastech celého světa.

Ilex canariensisIlex canariensis
Ilex canariensis
Ilex canariensis

Fotografovali Ladislav Kovář, dne 31. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Anaga); Naďa Gutzerová, dne 4. 2. 2007 (Kanárské ostrovy, La Palma, Los Tillos).