Syn.: Ixia monadelpha var. curta (Andrews) Ker Gawl., Ixia pallideflavens Eckl., Morphixia curta (Andrews) Klatt
Česká jména: duhovice (Presl 1846, Těšitel 1927)
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Ixia curta
Rozšíření: Druh s velmi malým areálem v provinci Western Cape v Jihoafrické republice, roste pouze mezi městečky Darling, Hopefield a Malmesbury severně od Kapského Města. Celý areál má rozlohu asi 350 km2 a dnes jej tvoří pouze 6 lokalit.
Ekologie: Lokality leží v území s mírnými vlhkými zimami a horkými suchými léty. Nejčastěji roste ve formaci renosterveld, na místech zjara dostatečně vlhkých a později vysýchajících. Lokality leží v nadmořské výšce 100–300 m. Kvete na jaře.
Ixia curta
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní bazální stonkovou hlízou, na povrchu s jemnou vláknitou síťkou; lodyha je vysoká 15–40 cm. Lodyžní listy jsou mečovité. Květenstvím je vějířek s dvouřadě uspořádanými květy; listeny jsou bylinné, zelené, na okrajích s hnědým lemem; květy jsou šestičetné, pravidelné, s krátkou úzkou trubkou a zvonkovitými, sytě žlutými až oranžovými cípy, které mají na bázi uprostřed tmavou, červenooranžově lemovanou skvrnku; tyčinky jsou 3, černé, srostlé; semeník je spodní, čnělka je trojklanná. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Řada historicky známých lokalit zanikla v důsledku rozšiřování intenzivních zemědělských kultur, ale také vinou rozrůstající se zástavby. Přímým nebezpečím je šíření zavlečených invazních druhů. V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je tento druh klasifikován jako zranitelný (VU – vulnerable).
Ixia curta
Ixia curta
Ixia curta
Ixia curta
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, rezervace Oudepost).