Syn.: Adenoropium multifidum (L.) Pohl, Jatropha janipha Blanco, Manihot multifida (L.) Crantz
Česká jména: dávivec mnohosečný (Presl 1846), dávivec (Mareček 1997)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Pochází pravděpodobně z karibských Antil, snad také z Mexika, jako dekoratní rostlina je však vysazován v řadě tropických oblastí celého světa, místy může i zplaňovat – sekundární výskyt je uváděn z Floridy, Jižní Ameriky, tropické Afriky, Indie, jižní Číny i jihovýchodní Asie.
Ekologie: Roste většinou na narušovaných stanovištích, v blízkosti zahrad a lidských sídel. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Jednodomý keř, 2–3(–6) m vysoký, chudě větvený, lysý, ronící bílý latex. Listy obvykle vyrůstají při konci větví, jsou střídavé, dlouze řapíkaté, čepel je až 30 cm dlouhá a 22 cm široká, dlanitosečná, s 10–12 úkrojky, které jsou kopinaté, 15–17 cm dlouhé a 7 cm široké, nepravidelně zubaté až peřenoklané či peřenodílné, na vrcholu špičaté; palisty jsou až 2 cm dlouhé. Květenství je chocholičnaté, až 25 cm dlouhé, dlouze stopkaté; květy jsou jednopohlavné, kalich je asi 2 mm dlouhý, jeho cípy jsou asi 1 mm dlouhé, korunní lístky jsou šarlatově červené, u samčích květů asi 5 mm dlouhé, samičí květy mají korunní lístky zhruba 1,5krát delší než květy samčí. Plodem je elipsoidní tobolka, až 3 cm dlouhá.
Poznámka: K rodu Jatropha je v současnosti řazeno 175 druhů (POWO 2021), které se vyskytují v tropických a subtropických oblastech Ameriky a Afriky, objevují se také na Madagaskaru, Arabském poloostrově, v Indii a Barmě.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 15. 10. 2021 (Mosambik, provincie Inhambane, výsadba jižně od obce Massinga).