LIGUSTRUM LUCIDUM W. T. Aiton – ptačí zob / zob vtáčí

Syn.: Esquirolia sinensis H. Lév., Ligustrum esquirolii H. Lév., Ligustrum magnoliifolium Dippel, Ligustrum roxburghii Blume, Ligustrum wallichii Vis., Olea clavata G. Don, Phillyrea paniculata Roxb., Phillyrea terminalis B. Heyne ex Wall., nom. inval., Visiania paniculata (Roxb.) DC.
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité
Ligustrum lucidum
Rozšíření: Původní v jižní polovině Číny (Anhui, Fujian, Gansu, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hainan, Henan, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Shaanxi, Sichuan, Xizang, Yunnan, Zhejiang). Pěstuje se jako okrasná dřevina, v Evropě v celém Středozemí. Jako invazní v Austrálii (New South Wales), na Novém Zélandu, v jižní Africe, na Bermudských ostrovech, v USA (jižní státy, Maryland, Havajské ostrovy), v Argentině. V ČR nepřezimuje.
Ekologie: Roste v lesích, snáší polostín, avšak preferuje osluněná místa s dobře propustnou půdou, v pásmu do nadmořské výšky okolo 2900 m. Kvete od května do července.
Popis: Keř nebo strom dorůstající až 8 m výšky. Koruna je polokulovitá, letorosty jsou tenké, lysé s bílými lenticelami. Listy jsou neopadavé, vstřícné, 4–13 cm dlouhé a 3–5 cm široké, kožovité, na rubu tmavě zelené, lesklé, na líci světlejší, celokrajné. Květenství je vcholová lata, květy jsou stopkaté, koruna nálevkovitá, čtyřčetná, bílá, 2 tyčinky nitkami přirostlé ke korunní trubce. Plodem je široce elipsoidní bobule, asi 1 cm dlouhá, ve zralosti modročerná, jedovatá.
Využití: Vysazuje se v řadě kultivarů. V Číně se dřevo používá na výrobu vycházkových holí nebo násad ke zbraním. Plody se používají v lidovém léčitelství.
Ligustrum lucidum
Ligustrum lucidumLigustrum lucidum
Ligustrum lucidum
Ligustrum lucidum
Ligustrum lucidum
Ligustrum lucidum
Fotografováno ve dnech 29. 9. 2011 a 11. 6. 2013 (Chorvatsko, Hvar, Vrboska a Vodice), 13. 2. 2014 (Španělsko, Barcelona, Parc Güell), 8. 8. 2014 (Švýcarsko, Ženeva).