Syn.: Linum decurrens Kellogg, Linum lewisii f. albiflorum (Cockerell) H. St. John, Linum lyallanum Alef., Linum sibiricum var. lewisii (Pursh) Lindl., Linum perenne f. albiflorum Cockerell
Čeleď: Linaceae S. F. Gray – lnovité
Rozšíření: Severoamerický druh zabírající většinu kontinentu s výjimkou východu USA. Zasahuje i na sever mexického státu Baja California. Jsou rozlišovány tři variety: nominátní se vyskytuje v celém areálu, L. l. var. lepagei na jeho severovýchodě a L. l. var. alpicola je domovem v západní části USA, ve státech California, Nevada, Colorado a Idaho.
Ekologie: Roste na prérijních trávnících, na suchých svazích, vystupuje až do hor. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–70 cm vysoká. Lodyha je přímá, od báze větvená, lysá. Listy jsou střídavé, čárkovité, 1–2 cm dlouhé, směrem k vrcholu se zmenšující. Květenství je vidlan; květy jsou 5četné, dosahují 2–3 cm v průměru, korunní lístky jsou světle modré až modré, vzácně i bílé. Plodem je tobolka dosahující až 5 mm v průměru, s 8–10 semeny.
Využití: Lodyha tohoto lnu obsahuje vlákno dosti podobné vláknu lnu setého (Linum usitatissimum), původní Američané tento druh znali a úspěšně ho využívali. Semena se používají pro výrobu oleje. Je to rovněž oblíbená zahradní okrasná rostlina.
Fotografováno v červnu a srpnu 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park).