Syn.: Linum alpinum var. obtusatum Boiss.
Čeleď: Linaceae S. F. Gray – lnovité
Rozšíření: Pochází z Turecka, kde roste především ve střední a severovýchodní Anatolii.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy na vápencích a vyvřelých horninách, lokality leží v nadmořské výšce 2000–3000 m.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeřík, se zkrácenými sterilními a přímými, řidčeji poléhavými 10–30 cm vysokými hustě olistěnými kvetoucími stonky. Listy na kvetoucích stoncích jsou střídavé, čárkovité, 8–10 mm dlouhé a 1–3 mm široké, jednožilné, lysé, celokrajné, špičaté; na sterilních výhonech jsou drobné, někdy krátce pýřité. Květenství je hrozen až 9 květů; květní stopky jsou i za plodu přímé nebo přímo odstálé; kališní lístky jsou 4–6 mm dlouhé, eliptické (vnitřní širší než vnější), s 3(–5) žilkami, nežláznaté, na vrcholu tupé; korunní lístky jsou 1,2–1,8 cm dlouhé, jasně modré, překrývají se téměř k vrcholu; tyčinek je 5; semeník je svrchní, vzniká srůstem 5 plodolistů. Plodem je široce vejcovitá, 7–9 mm dlouhá tobolka.
Poznámka: Blízce příbuzným druhem je evropské Linum alpinum, které se odlišuje bylinným habitem a odlišným typem olistění na sterilních výhonech.
Fotografovala Eva Rencová, dne 2. 6. 2013 (Turecko, Kop Dağı).