LODOICEA MALDIVICA (J. F. Gmel.) Pers.

Syn.: Borassus sonneratii Giseke, Cocos maldivica J. F. Gmel., Cocos maritima Comm. ex H. Wendl., Lodoicea callipyge Comm. ex J. St.-Hil., Lodoicea sechellarum Labill., Lodoicea sonneratii (Giseke) Baill.
Čeleď: Arecaceae – arekovité

Lodoicea maldivica

Rozšíření: Monotypický rod, endemit Seychelských ostrovů, vzdáleně příbuzný palmám z rodu Borassus, které se vyskytují na africké a asijské pevnině. Lodoicea dnes roste pouze na ostrovech Praslin a Curieuse, dříve snad i na dalších 3 malinkých ostrůvcích při pobřeží ostrova Praslin. V přírodě byly rostliny pozorovány zřejmě až v roce 1768 francouzskou přírodovědnou expedicí, která měla za úkol důkladně Seychely prozkoumat. Dnes je poslední rozsáhlejší zbytek palmového pralesa ve Vallée de Mai, kde je asi 6000 jedinců, přísně chráněn jako národní park; tento národní park je od roku 1983 součástí sítě Světového dědictví pod záštitou UNESCO. Vývoz semen je velmi přísně regulován. Mimo Seychely tyto palmy úspěšně rostou a plodí pouze v botanické zahradě Peradenyia u Kandy na Srí Lance a v Singapuru.

Lodoicea maldivica

Ekologie: Lodoicea tvořila v minulosti dominantu palmových pralesů ve stabilně horkém a vlhkém klimatu nižších žulových ostrovů v severní části Seychelského souostroví – v prostředí, kde teplota i srážky jsou v průběhu roku prakticky bez větších výkyvů. Vystupuje až do nadmořské výšky kolem 300 m. V současné době je v přírodě zachován jen jeden rozsáhlejší a několik menších porostů a rozptýlené jednotlivé stromy.

Lodoicea maldivicaLodoicea maldivica
Lodoicea maldivicaLodoicea maldivica
Lodoicea maldivicaLodoicea maldivica

Popis: Dvoudomá, robustní, do 25(–35) m vysoká palma. Štíhlý nevětvený kmen s jizvami po opadaných listech se vyvíjí teprve po 15. roce života, avšak i semenáčky a mladé rostliny jsou obrovské, nezřídka 5 m vysoké. Listy dospělé rostliny tvoří mohutnou kulovitou korunu na vrcholu kmene, mají 4–6 m dlouhý řapík a obrovskou, dlanitou, řasnatě složenou, na okraji rozpadavou průsvitnou čepel až 4,5 m v průměru. Samčí rostliny tvoří až 1,5 m dlouhé, 10–15 cm tlusté palice, uvnitř s charakteristickou houbovou strukturou, v níž jsou zanořeny jednotlivé květy s velkým počtem tyčinek. Samičí květy vyrůstají po jednom na zprohýbaném vřeteni a mají 3 kožovité okvětní lístky. Plody se vyvíjejí 6–8 let, jsou to obrovské peckovice, které ukrývají největší semeno mezi rostlinami: může vážit 18 kg, podle některých autorů až 30 kg.

Lodoicea maldivica
Lodoicea maldivica

Využití: Již ve středověku se Evropa seznámila s touto pozoruhodnou palmou, jejíž semena (Coco-de-Mer) byla občas vyplavována mořem na Maledivách (odtud druhové jméno), avšak neklíčila, protože na rozdíl od kokosu klíčivost ztrácejí při delším pobytu v mořské vodě. Semena byla ceněna pro svůj erotogenní vzhled jako přírodní kuriozita a prostředek s údajným afrodisiakálním účinkem. Na samotných Seychelách se však do legend dostaly – díky pozoruhodnému falickému květenství – i rostliny samčí.

Poznámka: Rod byl pojmenován na počest francouzského krále Ludvíka XV.

Lodoicea maldivica
Lodoicea maldivica
Lodoicea maldivica

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, od 9. do 14. 2. 2011 (Seychely, ostrov Praslin).