Čeleď: Pandanaceae R. Br. – pandánovité
Pandanus sechellarum
Rozšíření: Endemický pandán Seychelských ostrovů. Roste výhradně na žulových ostrovech tzv. vnitřní skupiny (Mahé, Praslin, Silhouette, Curieuse a La Digue). Součást velmi početného rodu, jehož asi 600 druhů provází tropy subsaharské Afriky, jižní Asie a Tichomoří.
Ekologie: Roste na balvanitých svazích s křovinnou nebo prosvětlenou stromovou vegetací, v nadmořských výškách 30–600 m, stoupá až do výšek, které jsou pod vlivem kondenzující oblačnosti. Stanoviště mají spíše mezický charakter, ale v celoročně velmi teplém a vlhkém klimatu, na středně hlubokých skeletovitých půdách.
Pandanus sechellarum
Popis: Dvoudomá dřevina, až 15 m vysoká. Hlavní kmen často není zřetelně vyvinut, rostlina vytváří soustavu dlouhých chůdovitých adventivních kořenů, jimiž je upevněna v půdě; adventivní kořeny mohou být až 10 m dlouhé, často z nich vyrůstají postranní větve. Mečovité listy vyrůstají na konci větví ve 3 spirálovitých řadách, jsou 1–1,5 m dlouhé, světle zelené, na okraji a na střední žilce pokryté krátkými bělavými až růžovými ostny; listy tohoto druhu jsou méně ostré než listy ostatních pandánů na Seychelách. Květy jsou jednopohlavné, nahé. Bělavé samčí květy skládají kompaktní květenství, chráněné světlými listeny. Samičí květenství tvoří jednoduchou šištici nesoucí až 70 květů. Zralá plodenství připomínají ananas, jsou téměř kulovitá, nicí, asi 30 cm dlouhá. Jednotlivé plody jsou vřetenovité, až 12 cm dlouhé, zelené, v horní části jehlancovitě zúžené, pod špičkou uťaté, na uťatém vrcholu s jamkami, v dolní části hnědofialové.
Pandanus sechellarumPandanus sechellarum
Pandanus sechellarum
Záměny: Tento pandán se dosti podobá druhu Pandanus balfourii, avšak odlišuje se bohatším větvením kmene a delšími adventivními kořeny, plody jsou pod vrcholem výrazněji zúžené, bez mnohoúhelníkovité struktury.
Pandanus sechellarum
Pandanus sechellarum
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, ve dnech 2.–7. 2. 2011 (Seychely: ostrov Mahé, národní park Morne Seychellois).