MAGNOLIA OBOVATA Thunb. – šácholan obvejčitý / magnolia

Syn.: Houpoëa obovata (Thunb.) N. H. Xia et C. Y. Wu, Liriodendron liliiflorum Steud., Magnolia glauca Thunb., Magnolia hirsuta Thunb., Magnolia honogi P. Parm., Magnolia hoonoki Siebold, Magnolia hypoleuca Siebold et Zucc., Yulania japonica var. obovata (Thunb.) P. Parm.
Čeleď: Magnoliaceae Juss. – šácholanovité

Magnolia obovata

Rozšíření: Druh byl popsán z Japonska, vyskytuje se na ostrovech Hokkaidó, Honšú, Kjúšú a Šikoku, jeho areál zasahuje i na nejjižnější kurilský ostrov Kunašir, který patří k Rusku. Byl zavlečen i do mnoha oblastí východní Číny. Jinde ve světě je pěstován jako nepříliš běžný okrasný strom v parcích a zahradách.

Ekologie: Ve své domovině je součástí horských smíšených lesů mírného pásma, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1700(–2000) m. Květy se rozvíjejí až po olistění v květnu až červnu.

Popis: Strom vysoký 15–30 m, s korunou kuželovitou a světlou hladkou borkou. Mladé větévky jsou zprvu zelené, pak načervenalé, lysé. Listy jsou na konci větví postaveny téměř přeslenitě, řapík je 2,5–4 cm dlouhý, listová čepel je obvejčitá, 20–40 cm dlouhá a 12–18 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá, na líci lysá, na rubu šedivě plstnatá, s 20–24 páry postranních žilek. Květy dosahují průměru 14–20 cm a jsou silně vonné; okvětních lístků je 9–12, všechny jsou odstálé, 3 vnější jsou viditelně kratší a nazelenalé, z vnější strany nafialovělé, zbylé bílé okvětní lístky jsou obvejčité až podlouhle obvejčité, 8,5–12 cm dlouhé a 1,5–4,5 cm široké; nitky tyčinek a pestíky jsou živě červené. Zralé souplodí je dlouhé 12–16 cm, převislé, obsahuje zobanité měchýřky s černými semeny obklopenými červeným míškem.

Využití: Jedná se o mohutný strom, který nalézá využití jako okrasná dřevina hlavně ve větších parcích, na hřbitovech a dokonce i v městské zeleni. Stromy pocházející ze semen sbíraných na ostrově Hokkaidó jsou spolehlivě zimovzdorné, takže jsou běžně pěstovány dokonce ve Finsku a Švédsku. V Japonsku se listy tohoto stromu lokálně používají v gastronomii jako misky na grilované maso či zeleninu, případně na balení některých potravin. Je využíváno i jeho světlé, měkké a dobře opracovatelné dřevo, vyrábějí se z něj třeba vnitřní obklady stěn v bytech či rámy na posuvné dveře. Tradičně se z tohoto dřeva vyrábějí také pochvy na samurajské meče. V lidové medicíně se používá rozemletá kůra či extrakt z ní jako prostředek vypuzující střevní parazity, případně společně se zázvorem jako prostředek pro upravení zažívacích potíží způsobených strachem či stresem.

Ohrožení a ochrana: Druh je uveden v Červené knize Ruska.

Poznámka: Podle téměř přeslenitého postavení listů na větvích bývá někdy tento druh od ostatních šácholanů vyčleňován k rodu Houpoëa.

Magnolia obovata
Magnolia obovata
Magnolia obovata
Magnolia obovata

Fotografováno v červnu 2013 (Česko, Čechy, zámecký park Štiřín).