MATTHIOLA SINUATA (L.) R. Br. – fiala

Syn.: Cheiranthus muricatus Lam., Cheiranthus sinuatus L., Cheiranthus tricuspidatus Huds., Hesperis glandulosa (Vis.) Kuntze, Hesperis sinuata (L.) Lam., Matthiola glandulosa Vis., Matthiola tricuspidata var. glandulosa Emb. et Maire
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Matthiola sinuata

Rozšíření: Vyskytuje se ve Středozemí, zejména v jeho západní části, řidčeji též na chorvatském, černohorském a albánském pobřeží Jadranu, v Řecku a na západním pobřeží Turecka. Kromě toho roste při Atlantiku od Portugalska do Francie, ve Velké Británii a Irsku. Výskyt na Kypru je zřejmě nepůvodní.

Ekologie: Stanovištěm jsou písčité duny na mořském pobřeží.

Matthiola sinuata

Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatou bází, celá hustě šedě chlupatá; lodyha přímá, větvená, 30–50 cm vysoká. Přízemní listy jsou až 10 cm dlouhé, zvlněně peřenolaločnaté, úkrojky 3–6 mm dlouhé, tupé; lodyžní listy jsou čárkovité až kopisťovité, 2–4 cm dlouhé a 2–5 mm široké, celokrajné. Květenství je latovité; květy jsou čtyřčetné, stopkaté; kališní lístky jsou 1,4–1,6 cm dlouhé, na bázi vakovité; korunní lístky jsou světle fialové, 1,9–2,2 cm dlouhé a až 3 mm široké; tyčinek je 6; semeník je svrchní. Plody jsou válcovité, 5–12 cm dlouhé a 3–5 mm široké šešule, na konci s nevýraznými zoubky, s žlutými nebo hnědými žlázkami.

Záměny: Tomuto druhu se velmi podobá Matthiola incana, která roste rovněž na pobřežních písčinách. Má však všechny listy celistvé a na šešulích má jen malé nevýrazné žlázky.

Ohrožení a ochrana: V Irsku zákonem chráněný druh, uváděný jako vyhynulý.

Matthiola sinuata
Matthiola sinuata
Matthiola sinuata
Matthiola sinuata
Matthiola sinuata

Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, dne 16. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, Oristano, Torre Grande a San Giovanni di Sinis-Tharros).