Syn.: Myrtoleucodendron acuminatum (F. Muell.) Kuntze
Česká jména: kajaputník (Presl 1823), kajaput (Presl 1846), kajeput (Mareček 1997)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Melaleuca acuminata
Rozšíření: Druh je poměrně široce rozšířen v Západní Austrálii (mimo nejvlhčí pobřežní část), přesahuje i do Jižní Austrálie, Victorie a okrajově i na jihozápad Nového Jižního Walesu. Na jihozápadě Austrálie se vyskytuje ještě poněkud odlišný poddruh M. a. subsp. websteri, s užšími listy a kratší češuli.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké, často zasolené deprese s písčitými i jílovitými sedimenty.
Popis: Stálezelený, hustě větvený keř, dorůstá výšky 1–3(–4) m; větvičky jsou lysé, s tvrdou borkou. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, úzce eliptické, 0,5–1 cm dlouhé a 0,2–0,4 cm široké, leskle zelené, celokrajné, ploché, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají v paždí listů po 3–6, jsou oboupohlavné, 5četné; kališní lístky jsou na bázi krátce srostlé; korunní lístky jsou volné, bílé nebo krémové, často narůžovělé; tyčinky tvoří 5 svazečků po 9–17, jejich volné části jsou 2–3 mm dlouhé; semeník je spodní. Plodem je malá kulovitá dřevnatějící tobolka o průměru 3–5 mm.
Melaleuca acuminata
Melaleuca acuminata
Melaleuca acuminata
Melaleuca acuminata
Fotografovala Alena Vydrová, dne 18. 4. 2018 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).