Syn.: Diplerisma comosum (Vahl) Planch.
Česká jména: medokvět (Presl 1846)
Čeleď: Francoaceae A. Juss
Rozšíření: Druh jižní Afriky, vyskytuje se v centrální a západní části Jihoafrické republiky, Lesothu a Namibii. Byl zavlečen i do jihovýchodní Austrálie, je uváděn dokonce též ze španělského ostrova Fuerteventura.
Ekologie: Roste v suchých oblastech, v roklinách a na březích sezónních vodních toků, objevuje se i podél cest. Kvete od srpna do října.
Popis: Keř dosahující výšky až okolo 150 cm, bohatě větvený. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 5–23 cm dlouhé, lichozpeřené, s 5–13 lístky, které jsou kopinaté, 2,5–11 cm dlouhé a 0,8–3,4 cm široké, po okraji pilovité až výrazně zubaté, pokryté hvězdovitými chlupy, vřeteno listu je často křídlaté; palisty vyrůstají v páru, asi 15 mm dlouhé a 2 mm široké, špičaté. Květenství je hroznovité, obvykle svěšené, 5–10 cm dlouhé; listeny jsou 10–15 mm dlouhé, srdčité, zašpičatělé; kalich je 5četný, kališní lístky jsou nestejné, zelené s tmavě červenou skvrnkou, spodní kališní lístek je asi 15 mm dlouhý, zhruba stejně dlouhý jako lístky korunní, zašpičatělý; korunní lístky jsou 4, červené nebo růžové, čárkovité, asi 15 mm dlouhé; tyčinky jsou 4. Plodem je 3–5 cm dlouhá tobolka se 4 výraznými křídly, chlupatá.
Využití: Nalézá uplatnění v africké tradiční medicíně, pro zvířata je jedovatý. Bývá vysazován v zahradách a parcích jako okrasný keř.
Poznámka: Jihoafrický rod Melianthus zahrnuje asi šest druhů. Právě druh Melianthus comosus má ze všech zástupců rodu nejrozsáhlejší areál.
V minulosti byl tento rod řazen k čeledi medokvětovitých (Melianthaceae), v roce 2016 byl na základě molekulárních analýz přesunut do čeledi Francoaceae.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 9. 2018 (Lesotho, Ha Baroana).