Syn.: Melilotus macrorrhizus (Waldst. et Kit.) Pers., Melilotus palustris Schult., Trifolium altissimum (Thuill.) Loisel., Trifolium macrorrhizum Waldst. et Kit.
Česká jména: komonice nejvyšší (Kubát 2002)
Slovenská jména: komonica najvyššia (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Melilotus altissimus
Rozšíření: Roste v Evropě, na sever zasahuje do jižní a střední Skandinávie, na jihu k Pyrenejím, do Itálie a na Balkán, na východě do evropského Ruska a k Altaji. Druh byl zavlečen na severovýchod USA a na jihovýchod Kanady. U nás roste roztroušeně ve středních a severních Čechách a na jižní a východní Moravě.
Ekologie: Roste na vlhkých pastvinách a loukách, na náplavech, na okrajích pobřežních křovin, druhotně podél cest, na nádražích a v obcích. Vykazuje zřetelnou vazbu na střídavě vlhké a na živiny bohaté (i mírně zasolené) půdy, často na slínovcovém podloží, od nížin do pahorkatin. Kvete od července do září.
Melilotus altissimus
Popis: Statná dvouletá rostlina, vysoká až 150 cm, lodyha je přímá, tuhá, větvená. Listy jsou řapíkaté, trojčetné, prostřední lístek řapíčkatý, prostřední lístky jsou řídce zubaté až celokrajné, mívají 7–14 párů rovnoběžných žilek, palisty jsou šídlovité, celokrajné. Květenství je hroznovité, květy jsou nicí, zlatožluté, asi 5–7 mm dlouhé, semeníky jsou chlupaté. Lusky jsou krátce přitiskle chlupaté tuhými bílými chloupky, 1–2 semenné, se síťnatou žilnatinou, elipsoidní až nepravidelně vejcovité, špičaté. Semena jsou nesouměrně srdcovitá, lesklá.
Zaměny: Na první pohled je velmi podobná komonice lékařská (Melilotus officinalis), která má ovšem semeníky a lusky lysé, lusky mají navíc poněkud jiný tvar (lusky komonice vyšší připomínají spíše lusky komonice zubaté) a o odstín světlejší květy. Komonice zubatá (M. dentatus) má též lysé plody, květy má poněkud drobnější, světleji žluté a má zubatější listy (odtud zubatá).
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu ČR je uveden jako druh ohrožený (C3), na Slovensku je zatím veden jako druh nedostatečně dokumentovaný (DD).
Melilotus altissimus
Melilotus altissimusMelilotus altissimus
Melilotus altissimus
Melilotus altissimus
Melilotus altissimus
Fotografováno dne 14. 7. 2013 (NPR Zahrady pod Hájem).