Syn.: Melilotus altissimus subsp. macrorrhizus (Waldst. et Kit.) O. E. Schulz, Melilotus kochianus Willd., Trifolium dentatum Waldst. et Kit.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Melilotus dentatus
Rozšíření: Areál značně nespojitý, od střední Evropy a jižního Švédska přes jih Ruska a Ukrajiny, středoasijské republiky po Altaj, Mongolsko a Dálný východ.
Ekologie: Roste na vlhkých nebo střídavě vlhkých halofilních nebo subhalofilních loukách, podél cest, na návsích, občasných hřištích, rákosinách a příkopech. Dříve roztroušeně, dnes vzácně ve středních a severozápadních Čechách a na jižní Moravě. Kvete od července do září.
Popis: Dvouletá rostlina, vysoká 20–60(–100) cm, lodyha ± vzpřímená, tuhá, větvená, listy řapíkaté, trojčetné, prostřední lístek řapíčkatý. Lístky jsou protáhle eliptické, pravidelně mělce zubaté, prostřední lístek až se 35 páry rovnoběžných žilek. Květenství je hroznovité, květy nící, světle žluté, asi 3 mm dlouhé. Lusky lysé, 1–2 semenné, s vystouplou žilnatinou, nepravidelně kulovité, tupě špičaté. Semena menší, elipsoidní.
Ohrožení a ochrana: Komonice zubatá je řazena k silně ohroženým druhům naší květeny (C2t), na Slovensku je druhem zranitelným (VU).
Melilotus dentatusMelilotus dentatus
Melilotus dentatus
Fotografováno dne 14. 9. 2007 (Újezdec).