Syn.: Myristica aromatica Lam., Myristica moschata Thunb., Myristica officinalis Mart., Myristica officinalis L. f.
Česká jména: macizeň pravá (Presl 1846), muškátovník pravý (Mareček 1997)
Čeleď: Myristicaceae R. Br. – muškátovníkovité
Rozšíření: Původně rostl na Molukách (Bandské ostrovy) ve východní části Indonésie. Později byl převezen do dalších tropických oblastí (Malajsie, Srí Lanka, Mauritius, Seychely, Antily), kde se pěstuje plantážním způsobem. V oblastech s vhodnými klimatickými podmínkami místy jeví tendenci k šíření.
Ekologie: Přirozeným stanovištěm jsou vlhké tropické lesy. Vyžaduje stále tropické klima s průměrnými ročními teplotami 25–33 °C (teploty by neměly poklesnout pod 10 °C) a stabilní vysokou vlhkost se srážkovými úhrny 1500–2500 mm za rok.
Popis: Stálezelený dvoudomý strom až 15 m vysoký. Listy jsou kožovité, střídavé, vejčité až kopinaté, 4–12 cm dlouhé a 2–7 cm široké, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou jednopohlavné, na samčích rostlinách se tvoří chudá hroznovitá květenství o 4–8 květech, na samičích vyrůstají květy většinou jednotlivě v paždí listů. Samčí i samičí květy mají trojčetné žlutavé okvětí, v samčích je 9–12 tyčinek srostlých nitkami v sloupek, v samičích je gyneceum srostlé ze 2 plodolistů a svrchní semeník. Plod je kulovitá, asi 3,5–5 cm velká, zelenavá, později až žlutohnědá, tence plstnatá bobule, na elipsoidním semeni je masitý, nápadně červenooranžový míšek, který tvoří podélné pruhy. Semeno má tenké tvrdé osemení, pod nímž je hnědý endosperm se síťovaným povrchem, na průřezu mramorovaný. Celá rostlina jemně příjemně kořenitě voní.
Využití: Jako koření se využívají jednak masité pruhy obalující semeno, které jsou v mleté podobě známy pod označením muškátový květ, a jednak samotná semena (muškátový oříšek). Obě tato koření jsou pronikavě aromatická, obsahují silici, semena i vysoký podíl olejů. Tyto látky mají baktericidní, povzbuzující a snad i afrodisiakální účinek a jsou využívána zejména v orientální kuchyni. Muškátovník má také psychotropní účinek a výjimečně způsobuje i otravy. Evropa se s muškátovým oříškem seznámila již v raném středověku prostřednictvím Arabů a Benátčanů, v dobách zámořských objevů byl objev vlasti muškátového oříšku jeden z významných motivů.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 3. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: Les Cannelles, Jardin du Roy).