NARCISSUS CANTABRICUS DC. – narcis

Syn.: Corbularia bulbocodium var. clusii (Dunal) H. R. Wehrh., Corbularia monophylla Durand, Narcissus bulbocodium subsp. monophyllus (Durand) K. Richt., Narcissus cantabricus subsp. laciniatus M. Salmon, Narcissus cantabricus subsp. monophyllus (Durand) A. Fern., Narcissus clusii Dunal, Narcissus monophyllus T. Moor
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Narcissus cantabricus

Rozšíření: Západomediteránní druh, vyskytuje se ve Španělsku (především v jeho centrální a jižní části), v severním Maroku a Alžírsku. V minulosti byla v rámci tohoto druhu popsána celá řada infraspecifických taxonů s nejistou taxonomickou hodnotou, rozdíly byly spatřovány například v počtu listů nebo ve velikosti květů rostliny.

Ekologie: Roste v mediteránní křovinaté vegetaci, na loukách a pastvinách, na skalách i na světlinách v dubových a borových lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od ledna do dubna.

Popis: Geofyt s kulovitou cibulkou 12–15 mm dlouhou, tmavě hnědou až černou. Listy vyrůstají po 1–4(–8), jsou čárkovité, 15–30 cm dlouhé a pouze 1–1,5 mm široké, lysé. Stvol je přímý, 10–25 cm dlouhý, lysý; květy vyrůstají jednotlivě, jsou horizontálně skloněné, bílé; toulec je 15–25 mm dlouhý, hnědý; trubka je 12–20 mm dlouhá, okvětní cípy jsou 8–12 mm dlouhé, úzce kopinaté, odstálé, koruna je široce nálevkovitá, 12–18 mm dlouhá a 20–35 mm široká, po okraji drobně vroubkovaná. Tyčinky jsou 3–5 mm dlouhé, kratší než koruna. Plodem je tobolka.

Záměny: Tvarem květů podobné druhy Narcissus hedraeanthus a N. bulbocodium jsou žlutokvěté.

Narcissus cantabricus
Narcissus cantabricus
Narcissus cantabricus
Narcissus cantabricus

Fotografováno dne 18. 3. 2006 (Česko, kultura).