Narcissus poëticus × Narcissus pseudonarcissus
Syn.: Ajax incomparabilis (Mill.) Caruel, Diomedes ×macleayi (Lindl.) Haw. ex Herb., Diomedes ×major Haw., Diomedes ×minor Haw., Diomedes ×sabinii (Lindl.) Haw. ex Herb., Jonquilla ×incomparabilis (Mill.) Raf., Narcissus ×albidus Schult. et Schult. f., Narcissus ×albus Spach, Narcissus ×amplus Salisb., Narcissus ×barrii Baker, Narcissus ×bericus Turra ex Marz.-Penc., Narcissus ×burbidgei Baker, Narcissus ×gouanii Roth, Narcissus ×incomparabiliformis Rouy, Narcissus ×juratensis Rouy, Narcissus ×macleayi Lindl., Narcissus ×queltia Sweet, Narcissus ×sabinii Lindl., Narcissus ×sulphureus Sweet, Panza ×bicolor Salisb., Queltia ×alba Haw., Queltia ×ampla (Salisb.) Salisb., Queltia ×aurantia Haw., Queltia ×biternaceus Salisb., Queltia ×concolor Haw., Queltia ×gouanii (Roth) Haw., Queltia × incomparabilis (Mill.) Haw., Queltia ×maclayi (Lindl.) M. Roem., Queltia ×nivea Haw., Queltia ×parkinsonii (Steud. ex Spach) M. Roem., Queltia × sabinii (Lindl.) M. Roem.
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Narcissus × incomparabilis

Rozšíření: Přírodní a poměrně ustálený kříženec narcisu bílého (Narcissus poëticus) a narcisu žlutého (N. pseudonarcissus), jehož původ je někdy kladen na Pyrenejský poloostrov, jindy do Francie. V kultuře je už od první poloviny 17. století.

Ekologie: Je vysazován v zahradách, může však i zplaňovat, pak se obvykle objevuje v okolí zahrad a lidských sídel, na rumištích a skládkách zahradního odpadu, může být do krajiny vysazován i záměrně. Vykvétá v dubnu.

Narcissus × incomparabilis

Popis: Cibulnatá bylina s intermediárními znaky obou rodičovských druhů. Květy vykvétají jednotlivě na konci přímého stvolu, jsou víceméně nicí (polonicí), okvětní cípy jsou široce vejčité, bílé až bledě žluté, pakorunka je trubkovitá, naoranžovělá až tmavě oranžová, až 3 cm široká, dosahuje zhruba poloviční délky okvětních cípů. Rostlina může být i plnokvětá.

Využití: Nejvhodnější dobou na sázení cibulí narcisů je září, lze je však vysazovat ještě v polovině října. Listy žloutnou a zatahují zhruba v polovině června. Půda pro narcisy by měla být hluboká, hlinitá, mírně vlhká, avšak dobře propustná.

Poznámka: V současnosti je v rodu Narcissus zahrnuto 72 druhů a kříženců (POWO 2021), které se vyskytují na jihozápadě i jihovýchodě Eurasie a v severní Africe.

Narcissus × incomparabilis
Narcissus × incomparabilis
Narcissus × incomparabilis

Fotografováno dne 28. 4. 2021 (Česko, Čechy, Kolínsko, Lom u Vítězova).