Syn.: Caloptilion lagascae (D. Don) Hook. et Arn., Nassauvia humilis Phil., Panargyrus lagascae (D. Don) DC., Sphaerocephalus lagascae D. Don
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh jižní části Jižní Ameriky, vyskytuje se na chilsko-argentinském pomezí, v pásu od horských oblastí argentinských provincií Mendoza a Neuquén na severu až po provincii Santa Cruz na jihu a v přilehlých regionech Chile. Druh je morfologicky poměrně variabilní, rozlišuje se několik vnitrodruhových taxonů, naše snímky zřejmě zaznamenávají varietu Nassauvia lagascae var. globosa.
Ekologie: Roste na exponovaných horských skalnatých a kamenitých hřebenech a svazích, v nadmořské výšce od 500 až do 4000 m. Kvete od prosince do ledna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až přímou, jen 3–4 cm dlouhou, bohatě olistěnou. Listy jsou podlouhlé, kopisťovité až obvejčité, 4–13 mm dlouhé, střechovitě se překrývající, v horní části s velmi výraznými 5–9 špičatými zuby, jsou lysé, někdy však až vlnatě chlupaté (var. lanata) nebo olysalé. Úbory jsou axilární, přisedlé, jsou nahloučeny v polokulovité hlávce dosahující průměru 10–15 mm (u nominátní variety a var. lanata), či 20–40 mm (u var. globosa), zákrov je asi 5 mm dlouhý a 2,5 mm široký, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 2 řadách, květy vyrůstají v úboru obvykle po 5, jsou oboupohlavné, jejich koruna je 2pyská, bílá nebo nafialovělá, někdy i růžová. Plodem je nažka s chmýrem.
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 10. a 11. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Los Glaciares, svahy vrchu Loma del Pliegue Tumbado, El Chaltén).