Syn.: Gaura filiformis var. munzii Cory, Gaura lindheimeri Engelm. et A. Gray
Česká jména: svíčkovec (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Rozšíření: Původní areál leží na jižním pobřeží USA, v oblasti od jihovýchodního Texasu přes Louisianu až po severní Floridu. Druh byl však zavlečen rovněž do řady dalších oblastí světa, objevuje se nejen i v jiných státech USA, ale také v západní Evropě, jižní Africe, východní Asii, Austrálii nebo na Novém Zélandu.
Ekologie: Roste v prérii, na travnatých a kamenitých stanovištích, sekundárně v okolí zahrad a lidských sídel. Kvete od května do října (často až do prvního mrazu).
Popis: Trsnatá vytrvalá bylina s lodyhami vystoupavými až přímými, 50–150 cm dlouhými, v horní části větvenými, chlupatými. Dolní listy jsou podlouhle kopisťovité, chobotnaté až mělce laločnaté, lodyžní přisedlé, kopinaté, chobotnaté nebo po okrajích zvlněné, na vrcholu špičaté, jemně chlupaté. Květenství je hroznovité až latnaté, 10–80 cm dlouhé; květy jsou zygomorfní, dosahují 2–3 cm v průměru, kalich je chlupatý, načervenalý, korunní lístky jsou kopisťovité, nehetnaté, 10–15 mm dlouhé, bílé až narůžovělé; tyčinek je 8. Plodem je tobolka.
Využití: Pupalka Lindheimerova je i ve střední Evropě oblíbená zahradní trvalka, často je vysazována také do městské zeleně; vyhovují jí stanoviště dostatečně slunná a vysychavá. V kultuře se setkáme s řadou kultivarů, které se obvykle odlišují barvou korunních lístků.
Poznámka: Dříve byl tento druh řazen k rodu Gaura, který zahrnoval zhruba 20 druhů. Fylogenetické studie jej však označily za parafyletický, všechny druhy tohoto rodu byly tedy přiřazeny k rodu Oenothera. Ten v současnosti čítá 155 druhů (POWO 2021).
Ferdinand Jacob Lindheimer (1801–79), na nějž odkazuje druhové jméno této rostliny, byl americký botanik německého původu, který se zasloužil o floristické poznání jihu USA, především Texasu.
Fotografováno dne 10. 9. 2021 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).
Literatura:
Warren L. Wagner, Peter C. Hoch, Peter H. Raven (2007): Revised Classification of the Onagraceae. In: Syst. Bot. Monogr. 83.