Syn.: Oenothera arguta Greene, Oenothera bracteata Phil., Oenothera propinqua Spach, Oenothera valdiviana Phil., Onagra arguta (Greene) Small
Česká jména: pupalka tuhá (Slavík et al. 1997, Kubát 2002)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Rozšíření: Jihoamerický druh, pochází pravděpodobně z centrálního Chile, odkud byl záhy zavlečen i do přilehlých oblastí střední Argentiny. Později se však rozšířil rovněž do mnoha dalších oblastí skoro celého světa, v současnosti je uváděn z americké Kalifornie, jižní Afriky, západní a střední Evropy, jihovýchodní Číny a Japonska, jihozápadní i jihovýchodní Austrálie, Tasmánie, Nového Zélandu a některých pacifických ostrovů. V roce 1825 byl přechodně zaznamenán dokonce i na vltavském břehu v Praze.
V Chile a Argentině je kromě nominátního poddruhu rozlišován ještě poddruh Oenothera stricta subsp. altissima.
Ekologie: Ve své domovině roste v subantarktických křovinách a lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m. V sekundárním areálu se objevuje v okolí lidských sídel, na rumištích a skládkách, podél cest. Kvete od května do listopadu.
Popis: Jednoletá nebo dvouletá bylina s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, 25–100 cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, chlupatou, žláznatou. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou 10–25 cm dlouhé a až 2,5 cm široké, lodyžní listy jsou přisedlé, kopinaté, 6–18 cm dlouhé a 0,6–2,5 cm široké, na bázi klínovité, po okraji zvlněné, pilovité, na vrcholu špičaté. Květenství je terminální, klasnaté, květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listům podobných listenů, poupata jsou zelená nebo načervenalá, kališní cípy 1–3 mm dlouhé, korunní lístky jsou široce obvejčité, 15–35 mm dlouhé, žluté, později oranžové; prašníky jsou 5–11 mm dlouhé, blizna je usedlá mezi prašníky. Plodem je tobolka, 30–50 mm dlouhá, krátce huňatá.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Duck Lagoon).