Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Ononis variegata

Rozšíření: Roste ve Středozemí v Portugalsku, Španělsku, v Itálii v jižní polovině poloostrova a na Sardinii a Sicílii, dále v Albánii a Řecku včetně Kréty. V severní Africe roste v Maroku, Alžírsku a Tunisku, v Asii v Turecku, Sýrii, Libanonu, Izraeli a také na Kypru.

Ekologie: Provází pobřežní duny a řídké borové lesy podél pobřeží, vystupuje do nadmořské výšky 50 m.

Ononis variegata

Popis: Jednoletá bylina, vysoká 10–30 cm; lodyhy jsou vystoupavé, za květu dřevnaté, hustě lepkavě žláznaté a často obalené zrníčky písku. Listy jsou střídavé; palisty jsou kopinaté, 5–6 mm dlouhé a asi 3 mm široké, zubaté; čepel je redukovaná na jediný obvejčitý lístek asi 2–17 mm dlouhý a 2–7 mm široký, často podél střední žilky složený, na okraji hrubě zubatý. Květy tvoří hrozen, vyrůstají v paždí podpůrného listu; květní stopky jsou 1–3 mm dlouhé; kalich je 5–6 mm dlouhý, téměř k bázi členěný; koruna je žlutá, 6–10 mm dlouhá. Plodem je vejcovitý až vřetenovitý lusk 0,8–1,1 cm dlouhý; semena jsou ledvinitá.

Poznámka: Rod Ononis je ve Středozemí druhově bohatý, jen ze Sicílie literatura uvádí celkem 17 druhů, jednoletých i vytrvalých.

Ononis variegata
Ononis variegata

Fotografoval Ivo Konopásek, dne 13. 5. 2018 (Itálie, Sicílie, Mozzaforno).