Syn.: Ononis legitima Delarbre, Ononis campestris Koch et Ziz, Ononis repens L. subsp. spinosa (L.) Greuter, Ononis arvensis L. subsp. spinosa (L.) Ehrh.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Ononis spinosa

Ononis spinosa

Rozšíření: Západní, jihozápadní a střední Evropa, od Británie po západní Ukrajinu, od Balkánu a Itálie po jižní Skandinávii, také severní Afrika, Blízký východ a Střední Asie. Druhotně se vyskytuje i v Severní Americe. U nás se objevuje roztroušeně až hojně především v teplejších oblastech, téměř schází v jižních a západních Čechách.
Ekologie: Roste na suchých loukách a křovinatých stráních od nížin do podhůří, objevuje se i na úhorech a kolem komunikací, vždy na hlubokých a minerálně silných půdách. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s tuhou a obvykle bohatě větvenou lodyhou, 30–80 cm vysoká, s krátkými a tuhými trny, úzce eliptickými listy a květy v krátkých a hustých hroznech, jejichž koruna je růžová, vzácně i bílá. Plodem je lusk. Druh je poměrně variabilní, rozdíly se projevují v celkovém habitu rostliny, ve velikosti listů a tvaru květenství i květů.
Využití: Jehlice trnitá je dobře známou léčivou rostlinou, její sušený kořen se přidává do čajových směsí.
Ononis spinosa
Fotografováno dne 1. 7. 2003 (Brno, Kamenný vrch).