Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Rozšíření: Roste v jižním Turecku a snad přesahuje i do severního Iráku.
Ekologie: Kamenitá a skalnatá místa, okraj polí, macchie, v nadmořských výškách 100–1100 m.
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem a několika přímými nebo vystoupavými, statnými, 25–65 cm vysokými, drsně odstále štětinatými a krátce odstále chlupatými lodyhami. Listy jsou podlouhlé až úzce eliptické, 5–7 cm dlouhé a 1–1,8 cm široké; stejně jako lodyhy pokryté obloukovitě zahnutými tuhými štětinami, které vyrůstají z nápadných bělavých hrbolků, mezi hrbolky lysé a papilnaté, řidčeji velmi krátce chlupaté. Květenství tvoří shloučené vijany s krátkými, čárkovitě kopinatými listeny; květní stopky jsou 1–3 mm dlouhé; kalich je za květu 7–9 mm dlouhý, bělavě srstnatý, kališní cípy jsou úzké, čárkovité; koruna je víceméně zvonkovitá, 12–14 mm dlouhá, bělavá nebo žlutavá, lysá; tyčinky z korunní trubky daleko vyčnívají. Tvrdky jsou asi 3 mm dlouhé, vejcovité.
Poznámka: Mezi mnoha tureckými ruměnicemi je druh O. oreodoxa součástí nepočetné skupiny druhů, které se vyznačují prašníky nápadně vyniklými z korunní trubky. Odění listů a stonků postrádá hvězdovitě uspořádané chlupy na bradavčitých hrbolcích.
Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, dne 15. 5. 2011 (Turecko, Antalya: údolí Gökdere); mikroskopický detail listů Daniela Bártová (z herbářové položky).