Syn.: Argyreia alulata Miq., Convolvulus anceps L., Convolvulus turpethum L., Ipomoea anceps (L.) Roem. et Schult., Ipomoea turpethum (L.) R. Br., Merremia turpethum (L.) Bojer, Spiranthera turpethum (L.) Bojer
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Rozšíření: Druh je původní v tropech východní polokoule, vyskytuje se v oblasti východní Afriky (od Somálska po Mosambik), na Madagaskaru, Maskarénách a Sri Lance, v Indii, Barmě, Indočíně, jižní Číně, na Tchaj-wanu, Filipínách, v Indonésii, na Papui-Nové Guinei, také na některých pacifických ostrovech (Mikronésie, Nová Kaledonie, Samoa, Polynésie) i v severní Austrálii. Byl zavlečen rovněž do Střední Ameriky a Brazílie.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci na březích vodních toků, v křovinách podél cest i při okrajích polí, nevyhýbá se ani ruderálním stanovištím. Kvete po celý rok.
Popis: Vytrvalá popínavá bylina s lodyhou zhruba 4 m dlouhou (nebo i delší), hranatou až úzce křídlatou, lysou nebo chlupatou, červeně naběhlou. Listy jsou střídavé, řapík je 2–10 cm dlouhý, někdy křídlatý, listová čepel je vejčitá nebo kopinatá, 4–14 cm dlouhá, na bázi srdčitá nebo zaokrouhlená, celokrajná, zvlněná, na vrcholu špičatá, chlupatá nebo lysá. Květenství je většinou 2květé, někdy jsou však květy i jednotlivé, vyrůstají v úžlabí listů a jsou oboupohlavné; stopka je až 3 cm dlouhá, listeny jsou podlouhlé až vejčité, 1–2,5 cm dlouhé, chlupaté; kališní lístky jsou vejčité až široce vejčité, nestejné, vnější dva jsou 1,5–2 cm dlouhé, chlupaté, na vrcholu hrotité, vnitřní tři jsou kratší, skoro lysé; koruna je nálevkovitá, 3,5–4 cm dlouhá, bílá, někdy uvnitř při bázi nažloutlá, lysá, vně jemně žláznatá a na našich snímcích bohužel chybí. Plod je uzavřen v kalichu, dosahuje asi 1,5 cm v průměru, semena jsou černá, asi 6 mm dlouhá, lysá.
Využití: Kořeny a listy rostliny se používají v tradiční medicíně.
Poznámka: Tropický rod Operculina v současnosti čítá 14 akceptovaných druhů.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Mahajanga, region Melaky, Bekopaka).