Syn.: Cerastites dubia Gray, Papaver nothum Steven
Česká jména: mák pochybný (Domin et Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: mak pochybný (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Roste ve větší části Evropy, chybí na Islandu a v evropské části Ruska, přes Turecko areál sahá do Iráku, Íránu, Afghánistánu a Pákistánu, vyskytuje se i na Kavkazu, dále je rozšířen v severozápadní Africe, na Sinaji, snad původní je i na Kanárských ostrovech a Madeiře. Druhotně na Azorských ostrovech, v Severní Americe (pacifické pobřeží i severovýchod USA – od státu Massachusetts po Kansas, v jižních státech USA chybí) a na jihu Jižní Ameriky (Chile, Uruguay, střední Argentina), také v jihovýchodní Austrálii, na Tasmánii a Novém Zélandu. U nás se vyskytuje v termofytiku a nižších polohách mezofytika roztroušeně, v oreofytiku chybí. Vzhledem k častým záměnám s podobnými druhy není možné přesné rozšíření stanovit.
Ekologie: Okraje komunikací, písčiny, rumiště nebo polní kultury, nejčastěji na mírně bazických až mírně kyselých podkladech. Kvete od června do srpna.
Popis: Jednoletá bylina, ze všech částí bíle nebo světle krémově mléčící, zaschlé mléko je tmavožluté, hnědé nebo černé. Lodyhy jsou přímé, 50–100 cm vysoké, od báze větvené, zřídka jednoduché, odstále štětinatě chlupaté. Přízemní a dolní lodyžní listy jsou dlouze řapíkaté, peřenosečné, horní listy téměř přisedlé. Poupata většinou v dolní třetině až čtvrtině nejširší. Korunní lístky cihlově červené, nitky tmavě fialové, prašníky hnědofialové. Tobolky čihovitě vřetenovité, 2,6–3,3krát delší než široké.
Záměny: Z našich máků s menšími červenými květy je podobný mák polní (Papaver argemone), který má kyjovitě ztlustlé nitky, štětinaté tobolky a černou bazální skvrnou na korunních lístcích, a mák časný (Papaver confine), lišící se čihovitými až válcovitými tobolkami.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je druhem ohroženým (EN), je zde chráněn i zákonem (§).
Fotografováno dne 18. 6. 2012 (Česko, Praha).