PASSIFLORA CINNABARINA Lindl. – mučenka rumělková

Syn.: Disemma cinnabarinum (Lindl.) Lem., Disemma eglandulosum Lem., Disemma muelleriana Regel, Passiflora muelleriana (Regel) Mast.
Čeleď: Passifloraceae Juss. ex Roussel – mučenkovité

Passiflora cinnabarina

Rozšíření: Tento druh pochází z jihovýchodní Austrálie, jeho areál leží na východě Nového Jižního Walesu a ve východní Victorii. Byl zavlečen také na Tasmánii a na Severní ostrov Nového Zélandu.

Ekologie: Roste ve světlých lesích a v lesních lemech, v křovinaté vegetaci, často podél vodní toků nebo na skalnatých útesech. Kvete od září do ledna.

Passiflora cinnabarina

Popis: Liána s lodyhou až 400 cm dlouhou, štíhnou, lysou a s úponky vyrůstajícími z úžlabí listů. Listy mají řapíky 2,5–7 cm dlouhé, čepele jsou obvykle 3laločné, 6–10 cm dlouhé, stejně tak široké; palisty jsou úzce kopinaté, 3–10 mm dlouhé. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů na stopkách 3–5 cm, dosahují v průměru až okolo 7 cm, jsou oboupohlavné, kališní lístky jsou 20–35 mm dlouhé, na líci červené, na rubu někdy až nazelenalé, korunní lístky jsou 8–15 mm, červené, brvy pakorunky jsou žluté, 6–12 mm dlouhé, vnitřní pakorunka je bělavá, ve středu květu se zvedá sloupek s 5 tyčinkami a trojklanou bliznu. Plodem je šedozelená bobule, 2–3,5 cm dlouhá.

Poznámka: K rodu Passiflora je v současnosti řazeno 582 druhů (POWO 2024), z Austrálie je uváděno jako původních jen pět druhů, kromě zde představovaného jsou to ještě Passiflora aurantia, Passiflora aurantioides, Passiflora herbertiana a Passiflora kuranda. Dalších 13 druhů bylo na tento kontinent zavlečeno.

Passiflora cinnabarina
Passiflora cinnabarina
Passiflora cinnabarina
Passiflora cinnabarina
Passiflora cinnabarina
Passiflora cinnabarina

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, okolí města Launceston).