Syn.: Arundo corea Rottler ex Hook. f., nom. inval., Arundo karka Retz., Arundo roxburghii Kunth, no. illeg., Arundo tecta Blanco, nom. illeg., Arundo tibialis Roxb. ex Wall., nom. inval., Arundo vallatoria L., nom. inval., Calamagrostis karka (Retz.) J. F. Gmel., Oxyanthe japonica (Steud.) Steud., Phragmites bifarius Wight ex Hook. f., nom. inval., Phragmites cinctus (Hook. f.) B. S.Sun, Phragmites japonicus var. prostratus (Makino) L. Liu, Phragmites laxiflorus Steud., Phragmites nepalensis Nees ex Steud., Phragmites prostratus Makino, Phragmites roxburghii (Kunth) Steud., Phragmites vallatorius (Pluk. ex L.) Veldkamp, nom. inval., Sericura japonica Steud., Trichoon karka (Retz.) Roth, Trichoon roxburghii (Kunth) W. Wight, Trichoon roxburghii Wight
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Velký areál zahrnuje tropickou Afriku a jižní Asii (na sever do jižní Číny a na Tchaj-wan), zasahuje i do Austrálie a Oceánie. Výskyt na Novém Zélandu je zřejmě druhotný. V tropech většinou nahrazuje temperátní rákos obecný (Phragmites australis).
Ekologie: Tropická mokřadní rostlina, provází pobřeží vodních nádrží a toků, roste také ve vlhkých lesních lemech. V Číně vystupuje do nadmořské výšky kolem 1000 m, na Nové Guineji dokonce až do 2000 m.
Popis: Statná tráva s plazivým oddenkem, stébla jsou přímá, 4–6(–10) m vysoká a v průměru 1,5–2,5 cm, často dřevnatá. Listy jsou střídavé, se zelenou, lysou pochvou; čepel je přímo odstálá, čárkovitá, 30–80 cm dlouhá a 2–3 cm široká, na rubu alespoň pod vrcholem drsná; jazýček je 0,5–1 mm dlouhý, brvitý. Květenství je bohatá lata 30–50 cm dlouhá a 10–20 cm široká, nejdolejší větvení tvoří bohatý přeslen větviček, které v dolní části nenesou žádné klásky; klásky jsou 9–12 mm dlouhé, s 4–6 květy, z nichž dolní jsou samčí nebo sterilní, horní oboupohlavné, vřeteno klásků nese 4–7 mm dlouhé chlupy, plevy jsou kopinaté, tupé až zašpičatělé, dolní je 2,5–4 mm dlouhá, horní 3,5–5 mm dlouhá; dolní plucha je podlouhlá, 7–12 mm dlouhá, pluchy oboupohlavných květů jsou čárkovitě kopinaté, 8,5–10 mm dlouhé, na vrcholu dlouze zašpičatělé. Plodem je nahá obilka.
Využití: Rostlina se využívá jako materiál na přístřešky; jako krmivo není příliš hodnotná. Má značný ekologický význam zejména s ohledem na čištění vody. Mladé výhonky jsou občas konzumovány jako zelenina.
Fotografováno dne 24. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Aimeliik, mokřad u hlavní silnice).