PIERIS JAPONICA (Thunb.) D. Don ex G. Don – pieris japonská

Syn.: Andromeda japonica Thunb., Lyonia polita (W. W. Sm. et Jeffrey) Chun, Lyonia popowii (Palib.) Chun, Pieris polita W. W. Sm. et Jeffrey, Pieris popowii Palib., Pieris taiwanensis Hayata
Česká jména: pieris japonská (Mareček 1999)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Pieris japonica

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v jihovýchodní Číně, na Tchaj-wanu a v jižním Japonsku. Je rozlišováno několik infraspecifických taxonů, ke kterým patří i varieta Pieris japonica var. yakushimensis (na našich snímcích) z jihojaponského ostrova Jakušima.

Ekologie: Roste v horské křovinaté vegetaci, na stanovištích světlých, v nadmořské výšce od 800 až do 1900 m. Kvete od března do května.

Pieris japonica

Popis: Stálezelený keř či dokonce až menší strom dosahující výšky 1–4(–10) m. Listy jsou nahloučeny na vrcholu větví, řapík je 3–8 mm dlouhý, čepel je kopinatá až obvejčitá, 3–10 cm dlouhá a 1–2,5 cm široká, kožovitá, na bázi klínovitá, po okraji v horní části vroubkovaně pilovitá, na vrcholu zašpičatělá, lysá. Květenství je hroznovité nebo latnaté, svěšené, květní stopky jsou 1,5–6 mm dlouhé; květy jsou 5četné, kališní cípy jsou vejčité, 3–4 mm dlouhé, koruna je baňkovitá, asi 8 mm dlouhá, bílá, cípy jsou krátké, zaokrouhlené; nitky tyčinek jsou až 4,5 mm dlouhé, chlupaté. Plodem je vejcovitá tobolka, s průměrem 3–5 mm.

Využití: Vysazuje se i v zahradách střední Evropy, vyžaduje půdu spíše vlhčí a kyselou. V kultuře se objevuje v několika kultivarech.

Pieris japonica
Pieris japonica
Pieris japonica
Pieris japonica

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).