Syn.: Plumbago parviflora Hemsl.
Česká jména: mlékoseda (Presl 1846), olověnec (Dostál 1950, Mareček 1999)
Slovenská jména: olovník (Dostál 1950)
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Rozšíření: Těžiště areálu tohoto druhu leží na jihozápadě Madagaskaru, zasahuje však podél západního pobřeží až na sever ostrova, dále na seychelský ostrov Aldabra a do pobřežních oblastí Tanzanie.
Ekologie: Roste v savaně a buši, na dunách a pobřežních píscích, dokáže se uchytit i na korálových útesech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 300 m.
Popis: Chudě větvený prutnatý keř s větvemi vystoupavými až přímými, 30–100 cm dlouhými, jemně rýhovanými, lysými, žlutozelenými. Listy jsou střídavé, záhy opadavé, krátce řapíkaté, obvejčité, jen 5–15 mm dlouhé a 5–6(–10) mm široké, celokrajné, špičaté, žláznaté. Květenství je terminální, hroznovité až latnaté, 2–6 cm dlouhé; listeny jsou drobné, kopinaté až vejčité; květy jsou oboupohlavné, 5četné, bílé, jejich stopky jsou jen 1 mm dlouhé; kalich je trubkovitý, 6–7(–9) mm dlouhý, 5cípý, výrazně žláznatě chlupatý; korunní trubka je 10–13 mm dlouhá, cípy jsou obsrdčité, až 6 mm dlouhé, na vrcholu s nápadnou špičkou až 1 mm dlouhou. Plodem je podlouhlá tobolka až 7 mm dlouhá.
Využití: Používá se jako léčivá rostlina v tradiční malgašské medicíně.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 10. 2016 (Madagaskar, Toliara, Saint-Augustin).