Propithecus coquereli (Grandidier, 1867); sifaka Coquerelův

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Primates, Indriidae
Syn.: Propithecus damonis Gray, 1870
Česká jména: sifaka Coquerelův
Anglická jména: Coquerel’s sifaka

Propithecus coquereli, sifaka Coquerelův
Propithecus coquereli, sifaka Coquerelův

Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar. Vyskytuje se v zalesněných oblastech severozápadního Madagaskaru na sever a východ od řeky Betsiboka. Nejjižněji se objevuje u Ambato-Boéni, jeho severní hranice je blízko Bealanana a východní poblíž Antetemasy (západně od Befandriana-Nord).

Způsob života: Nejčastěji žije ve smíšených opadavých a stálezelených lesích, v pobřežních porostech mangrove na Baie de Mahajamba, v pásmu od mořského pobřeží do nadmořské výšky okolo 300 m. Je to stromový druh, občas sestupuje na zem, kde se pohybuje poskakováním po zadních končetinách s nataženými pažemi pro udržení rovnováhy.
Živí se převážně listy, dále pupeny, květy, ovocem, semeny a kůrou.
Je společenský, sdružuje se do skupin po 3–10, kde dominantní je samice. Pohlavně dospívá přibližně ve věku 2–3 let. Samice rodí každý druhý rok. Po 162 dní březosti přivádí na svět jedno mládě, které váží při narození 85–115 g a je kojeno asi 5–6 měsíců. Matka jej nosí asi měsíc na břichu, potom ho přesune na záda. Ve volné přírodě se dožívá věku 27–30 let.
K hlavním predátorům patří jestřábi, hadi, fosa (Cryptoprocta ferox), kočka plavá (Felis lybica) a zdivočelí psi a kočky. Největším nepřítelem je bohužel sám člověk.

Popis: Barevně výrazná poloopice dosahující délky těla 42–50 cm, délky ocasu 50–60 cm a hmotnosti 3,7–4,3 kg. Hustá srst na hřbetě, končetinách a ocase je převážně bílá. Světle hnědé zbarvení je na ramenou, přední straně paží, stehen a hrudníku. Kolem černé tváře jsou krátké bílé chlupy, které se nacházejí i na kořeni nosu. Malé černé uši vyčnívají z okolní kožešiny.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2014) klasifikuje tento druh jako ohrožený (EN). Je vážně ohrožen úbytkem přirozených stanovišť a lovem. Odchyt a chov je regulován mezinárodní smlouvou o obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin CITES.

Poznámka: Jean Charles Coquerel (1822–67), po němž je tento druh pojmenován, byl francouzský lékař a přírodovědec, který se zasloužil o přírodovědné poznání Madagaskaru.

Propithecus coquereli, sifaka Coquerelův
Propithecus coquereli, sifaka Coquerelův
Propithecus coquereli, sifaka Coquerelův

Fotografováno dne 29. 9. 2016 (Madagaskar, Antananarivo, Ivato, farma Tonga Soa).