Syn.: Erodendrum eximium Knight, Protea latifolia R. Br.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, roste jen v Jihoafrické republice v provinciích Western a Eastern Cape. Areál se táhne městečka Worcester téměř po Port Elizabeth.
Ekologie: Roste ve formaci fynbos na kyselých a živinami chudých pískovcích, lokality leží v rozpětí nadmořských výšek 200–1700 m, v územích, kde spadne za rok 380–1000 mm srážek, převážně v zimním období; v horách snáší i poklesy teploty pod bod mrazu a srážky ve formě sněhu. Květy jsou opylovány ptáky. Druh má dvojí strategii přežívání cyklicky se opakujících požárů: někteří jedinci při požáru hynou, ale jiní obnovují růst z dřevnatého oddenku. Nažky se šíří větrem a semena klíčí teprve po požáru.
Popis: Stálezelený statný keř, dorůstá výšky 2–5 m, často málo větvený. Listy jsou střídavé, přisedlé, široce vejčité až podlouhlé, 6–10 cm dlouhé a 3–6,5 cm široké, sivozelené až červenozelené, šedě ojíněné, na bázi srdčité, někdy až ouškaté, lysé, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené. Květenství je strboul 10–14 cm dlouhý a 8–12 cm široký; vnější zákrovní listeny jsou vejčité, hnědě lemované, jemně hedvábitě chlupaté, vnitřní jsou výrazně kopisťovité, obvykle sytě růžové, někdy až hnědooranžové; okvětí je 1,5–2,5 cm dlouhé, bílé nebo narůžovělé, na vrcholu se sametovými červenopurpurovými chloupky; čnělka je víceméně přímá, 6–7,5 cm dlouhá, kratší než zákrov, na vrcholu s úzce válcovitým nosičem pylu. Plody jsou chlupaté nažky.
Ohrožení a ochrana: Ve svém areálu patří k běžnějším druhům, proto je v Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) klasifikován jako taxon vyžadující pozornost (LC).
Poznámka: Nejvíce připomíná druh Protea compacta, který však postrádá tmavé chloupky na vrcholu okvětí. Tyto druhy v přírodě nerostou nikde společně.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Outeniqua Mountains, Prince Alfreds Pass a Swartberg Mountains, Prince Albert Pass).