Syn.: Alectorolophus alectorolophus Sterneck, Alectorolophus hirsutus (Lam.) All., Mimulus alectorolophus Scop., Rhinanthus hirsutus Lam.
Česká jména: kokrhel luštinec (Kubát 2002)
Slovenská jména: štrkáč kohútikový (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Rozšíření: Evropský druh, vyskytuje se v západní a centrální části kontinentu, od severu Španělska a Francie přes země Beneluxu, Německo, Rakousko a Česko až po Slovensko a Maďarsko.
Ekologie: Dříve rostl běžně jako plevel v obilných polích, odtud byl však agrotechnickými postupy vytlačen, takže v současnosti se objevuje mnohem vzácněji spíše jen na mezích, úhorech, loukách a v křovinách, vystupuje také při okrajích polních cest. Kvete od května do července.
Popis: Jednoletá, poloparazitická bylina s vyvinutými haustorii. Lodyha je vystoupavá až přímá, 10–80 cm dlouhá, většinou větvená, fialově naběhlá. Listy jsou kopinaté až úzce vejčité, 2–6 cm dlouhé a 0,6–1,6 cm široké, po okraji pravidelně pilovité, chlupaté. Květenstvím je 10–15(–20)květý terminální hrozen; listeny jsou široce vejčité až skoro srdčité, rovnoměrně zubaté, žlutozelené, chlupaté; kalich je 4cípý, silně zploštělý, v době květu v obrysu vejčitý, za plodu nafouklý, bělovlnatý, později olysávající; koruna je zhruba 2krát delší než kalich, řídce chlupatá, žlutá, 2pyská, korunní trubka je mírně vzhůru prohnutá, 8–10 mm dlouhá, horní pysk je přilbovitě vyklenutý, dolní pysk je k hornímu přitisklý, 3cípý. Plodem je tobolka dosahující délky až 12 mm.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam cévnatých rostlin České republiky (2012) řadí kokrhel luštinec k ohroženým druhům (C3).
Fotografovali Alena Vydrová, v červenci 2003 (Čechy, okres Český Krumlov, zaniklá obec Beníkovice), a Ladislav Hoskovec, ve dnech 8. a 20. 7. 2018 (Čechy, Polabí, Bříství, Horky).