Chráněné území vyhlášené v roce 1974 na ploše 0,72 ha se nachází na západním okraji obce Hamry nad Sázavou a asi 3 km západně od města Žďár nad Sázavou. Předmětem ochrany je 75 m vysoký skalní útvar nacházející se na pravém břehu řeky Sázavy. Byl vypreparován mrazovým zvětráváním z pruhu erlanů strážeckého moldanubika ve starších čtvrtohorách. Mrazový srub je dlouhý 75 metrů a vysoký 15 metrů. Ve spodní části je „rozštípnut“ podél zvětralé svislé pukliny v délce 10 metrů a šířce 2 metrů. Podle této pukliny získala skála své jméno. Podle místní pověsti však pukla, když skála hozená čertem narazila na zem. Pod srubovou stěnou je svah směrem k řece pokryt silně zvětralým kamenným mořem. Právě tato část je botanicky nejzajímavější.
Vysočina
Hornosázavská pahorkatina, Havranka – přírodní rezervace
Chráněné území vyhlášené v roce 1998 na ploše 41,85 ha se nachází asi 1,5 km severovýchodně od Jiříkova u Kamene (okres Havlíčkův Brod).
Moravské podhůří Vysočiny, Švařec – národní přírodní památka
Na pomezí Moravského podhůří Vysočiny a Českomoravské vrchoviny, na prudkých svazích na pravém břehu Brťovského potoka (pravostranný přítok Svratky, okres Žďár nad Sázavou) se nachází známá národní přírodní památka Švařec, jako chráněné území vyhlášená v roce 1985.
Žďárské vrchy, Louky u Černého lesa – přírodní památka
Přírodní památka Louky u Černého lesa se nalézá nedaleko zámku Žďár nad Sázavou v údolní nivě Stržského potoka a u severovýchodního okraje Konventského rybníka (mapa). Chráněné území zde bylo vyhlášeno v roce 1988, výměra činí asi 20 ha a pro výskyt „naturového“ druhu mechorostu srpnatky fermežové (Hamatocaulis vernicosus) je též chráněno jako Evropsky významná lokalita v soustavě Natura 2000. Na lokalitě se však vyskytují ještě další dva vzácné, kriticky ohrožené mechorosty: Meesia triquetra a Paludella squarrosa. Předmětem ochrany jsou olšiny, mokřady a zrašeliněné louky s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. Území je součástí CHKO Žďárské vrchy.
Žďárské vrchy, Ranská jezírka – přírodní rezervace
Maloplošné chráněné území Ranská jezírka, vyhlášené v roce 1990 na ploše 27,21 ha, se nachází 3 km jihozápadně od Starého Ranska a 3 km severovýchodně od Havlíčkovy Borové (okres Havlíčkův Brod – mapa). Chrání území, kde byla od středověku těžena (převážně povrchově) železná ruda. Pozůstatkem po těžbě ukončené v 19. století jsou četná, různě velká jezírka a také staré odvaly hlušiny.
Žďárské vrchy, Ransko – národní přírodní rezervace
Jižně od Ždírce nad Doubravou (okres Havlíčkův Brod) se nachází rozsáhlé chráněné území, které tvoří lesní porosty na svazích Ranského Babylonu (673 m n. m.). První chráněné území zde bylo vyhlášeno v roce 1956 a jmenovalo se Staré Ransko podle nejblíže ležící obce. Důvodem ochrany byla bohatá lokalita bledule jarní. Tato rezervace měla rozlohu 35 hektarů. V roce 1997 byla rezervace rozšířena na rozlohu 159 hektarů, dostala jméno Ranská bahna a byla přehlášena do kategorie národní přírodní rezervace. Dnešní jméno Ransko získala v roce 2010, kdy byla rozšířena na současnou rozlohu 695,4 ha. Jméno Ransko také používá evropsky významná lokalita, která byla navržena pro ochranu biotopů olšovo-jasanových luhů, acidofilních a květnatých bučin. Její plocha je menší (263 ha), protože zahrnuje především porosty přírodních biotopů.
Žďárské vrchy, Řeka – přírodní rezervace
Chráněné území bylo vyhlášeno v roce 1990 na rozloze 16,06 ha a 29,66 ha ochranného pásma. Nachází se asi 2,5 km jižně od Krucemburku (okres Havlíčkův Brod), převážně na jihovýchodních březích rybníka Řeka. Předmětem ochrany je poměrně rozsáhlý komplex slatinných luk a mokřadů doprovázejí říčku Doubravu při ústí do rybníka a na jeho přilehlých březích.
Žďárské vrchy, Suché kopce – přírodní památka
Severovýchodně od obce Vojnův Městec (okres Žďár nad Sázavou) se na jihozápadně exponovaných svazích mírně se svažujících do údolí potoka, který je odvodňuje, nachází na ploše 13,38 hektarů (a 2,33 ha ochranné pásmo) přírodní památka Suché kopce. Její název je zavádějící, protože v chráněném území se nachází řada pramenů, z nichž některé (převážně na západním okraji) byly v minulosti podchyceny do studní. Chráněné území je také poznamenané dřívějšími snahami o odvodnění. Do dnešním dnů se dochovaly tři hluboké odvodňovací příkopy vedoucí od pramenišť do údolí potoka.
Železné hory, Chuchelská stráň – přírodní památka
Na severozápadním okraji obce Chuchel (okres Havlíčkův Brod) se nachází chráněné území vyhlášené v roce 2002 (mapa). Chráněno je 1,8 hektarů prudkého, převážně jihozápadně orientovaného svahu na opukách tzv. Dlouhé meze. Důvodem vyhlášení je ochrana vegetace krátkostébelných trávníků ze svazu Bromion, které jsou v tomto regionu velmi vzácné. Období, kdy bylo upuštěno od hospodaření na obtížně přístupném svahu, dodnes připomíná větší množství náletu především na východním okraji, ale i na západním, kde křoviny tvoří výraznou linii mezi horní hranicí svahu a polem ležícím nad ním.
Železné hory, Písník u Sokolovce – přírodní památka
Přírodní památka se nachází 500 m jihozápadně od obce Dolní Sokolovec (okres Havlíčkův Brod – mapa). Byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 0,30 ha v bývalé pískovně, za účelem ochrany lokality s výskytem rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia).
Znojemsko-brněnská pahorkatina, Mohelenská hadcová step – národní přírodní rezervace
U Mohelna stojí kříž. A hned za ním další. A mezi nimi leží snad nejslavnější step Moravy.