RUELLIA TUBEROSA L. – dvojačka

Syn.: Cryphiacanthus barbadensis Nees, Dipteracanthus clandestinus C. Presl
Česká jména: dvojačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Ruellia tuberosa

Rozšíření: Druh je původní v Karibiku (od Baham až po Nizozemské Antily) a na severu a západě Jižní Ameriky (Francouzská Guyana, Guyana, Surinam, Venezuela, Kolumbie, Peru – Lambayeque, San Martin). Je hojně pěstovaný v tropech a zdomácnělý v mnoha zemích Afriky a jižní a jihovýchodní Asie.

Ekologie: Roste v sušších tropických oblastech v travnatých porostech a na kamenitých stanovištích, zdomácnělá i na okrajích cest a jako plevel na ruderálních stanovištích. Kvete téměř po celý rok.

Ruellia tuberosa

Popis: Dvouletá bylina s podlouhle hlíznatými kořeny, 25–60(–70) cm vysoká, s několika čtyřhrannými přímými lodyhami, řídce chlupatými, v uzlech širšími a purpurově naběhlými. Listy jsou vstřícné, řapík až 2 cm dlouhý; čepele široce nebo podlouhle obvejčité až obkopinaté, lesklé, na bázi klínovité, na vrcholu tupé nebo špičaté, 5–10 cm dlouhé, 2–4 cm široké, okraj celistvý, zvlněný. Tvar čepele se často liší i u různých listů jedné rostliny. Květy nápadné, v 1–3květých terminálních nebo axilárních vrcholících, krátce stopkaté, o průměru 3,5–5 cm, 5–5,5 cm dlouhé. Listeny čárkovitě kopinaté, asi 0,5 cm dlouhé; kališní cípy přímé, čárkovité, špičaté 1,3–2 cm dlouhé, brvité; koruna trubkovitá, modrofialová, v hrdle tmavší, vně pýřitá, trubka asi 3,5 cm dlouhá, prudce zúžená na bázi, s 5 vejčitými laloky asi 1,5 cm dlouhými; tyčinky s podlouhle šípovitými, 4 mm dlouhými prašníky; semeník podlouhlý, pestík 2,3–2,5 cm dlouhý. Plodem je podlouhlá tobolka, 2,2–3 cm dlouhá, se zploštělými, okrouhlými chlupatými semeny o průměru 2 mm. Tobolka ve zralosti při namočení prudce puká.

Využití: Rostlina je velmi žádaná v lidové a ajurvédské medicíně. Kořeny a listy se využívají jako diuretikum, antidiabetikum, antipyretikum, k léčbě srdečních onemocnění, hypertenze, při žaludečních potížích, k čištění krve, k léčbě pohlavních chorob, černého kašle, proti bolesti kloubů a svalů a proti vnitřním parazitům. Používá se také k vyvolání potratu. Výzkumy bylo zjištěno, že výtažky mají významné protizánětlivé účinky, silnou antioxidační aktivitu a snižují bolest. Z tohoto druhu se získává také přírodní barvivo na textil.

Ruellia tuberosa
Ruellia tuberosa
Ruellia tuberosa
Ruellia tuberosa
Ruellia tuberosa

Fotografováno dne 22. 2. 2014 (Srí Lanka, Unawatuna).