SCORZONERA ROSEA Waldst. et Kit. – hadí mord růžový / hadomor ružový

Syn.: Scorzonera purpurea subsp. rosea (Waldst. et Kit.) Nyman
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Scorzonera rosea

Rozšíření: Východoeuralpidský druh, rozšířený od Apenin a Východních Alp (severní Itálie, Slovinsko a Rakousko) po Balkánský poloostrov (Chorvatsko, Černá Hora, Srbsko, Makedonie a západní Bulharsko) a Východní Karpaty (Rumunsko, Zakarpatská Ukrajina, Bieszczady v Polsku a Bukovské vrchy na Slovensku). V Česku se nevyskytuje.

Ekologie: Roste na horských loukách a pastvinách, v horských nivách a na lesních okrajích. Vyhledává spíše vlhčí půdy s mírně kyselou až neutrální reakcí. Kvete od června do srpna.

Biotop

Popis: Vytrvalá, 20–50 cm vysoká bylina. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, jen dole olistěná. Listy jsou ploché, nekýlnaté, čárkovitě kopinaté, 10–30 × 3–7 mm. Úbory jsou jednotlivé, mají až 5 cm v průměru, květy jsou barvy růžové. Plodem je žebernatá nažka s pernatým chmýrem.

Ohrožení a ochrana: Na Slovensku kriticky ohrožený a velmi vzácný druh, chráněný zákonem. Vyskytuje se zde na hranici areálu, nalezen byl pouze na několika lokalitách v Bukovských vrších, populace jsou málopočetné. Lokality spadají pod územní ochranu Národního parku Poloniny.

Poznámka: Významný východokarpatský migrant ve flóře Slovenska.

Scorzonera roseaScorzonera rosea
Scorzonera rosea
Scorzonera rosea

Fotografováno dne 17. 6. 2009 (Slovensko, Bukovské vrchy, nalezeno pět kvetoucích exemplářů vedle turistického chodníku na západním úbočí Čela, na slovenské straně hranice, již mimo NPR Jarabá skala).