Syn.: Belmontia cordata (L. f.) E. Mey., Exacum cordatum L. f., Gentiana exacoides L., Parassia cordata (L. f.) Rafin., Sebaea cordata (L. f.) Roem. et Schult.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Sebaea exacoides
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, těžiště areálu leží v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, kterou nepatrně přesahuje i do provincie Northern Cape. Lokality leží v území vymezeném horskou skupinou Bokkeveld Mountains a městečkem Riversdale.
Ekologie: Stanovištěm jsou písčité svahy a plošiny s vegetací formace fynbos v územích se zimními srážkami, lokality leží v rozsahu nadmořských výšek od hladiny moře až po 900 m.
Sebaea exacoides
Popis: Drobná jednoletá bylina vysoká 5–30 cm; lodyha je jednoduchá nebo přímo odstále větvená. Listy jsou vstřícné, vejčité, 0,4–2,5 cm dlouhé a 0,3–1,8 cm široké, na bázi srdčité, celokrajné, na vrcholu tupé až špičaté nebo zašpičatělé. Květenství je nejčastěji vrcholičnatá lata, podepřená vejčitými až kopinatými, zašpičatělými listeny; květy jsou pětičetné; kališní lístky jsou 0,6–1,4 cm dlouhé, na bázi srostlé, cípy jsou kopinaté, na střední žilce nápadně kýlovité; koruna je řepicovitá, 0,6–2 cm dlouhá, sytě nebo světle žlutá, s oranžovými proužky v ústí, korunní trubka je úzce válcovitá, cípy jsou obvejčité, 0,6–1,8 cm dlouhé; pětice tyčinek přirůstá zevnitř korunní trubky má velmi krátké nitky; semeník je svrchní, s prodlouženou čnělkou. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Hojnější druh, v Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) klasifikován jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Sebaea je charakteristickým tropickým rodem z čeledi hořcovitých (Gentianaceae). Řadí se do něj téměř 160 převážně afrických druhů (početně je zastoupen i na Madagaskaru); 1 druh zasahuje až do Indie a Číny a 2 druhy se vyskytují v Austrálii a na Novém Zélandě. V jižní Africe bylo zaznamenáno více než 50 druhů.
Sebaea exacoides
Sebaea exacoides
Sebaea exacoides
Fotografováno ve dnech 14. a 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Gansbaai, rezervace Grootbos a Prince Albert Hamlet).