Syn.: Belmontia natalensis Schinz, Sebaea imbricata A. W. Hill, Sebaea rudolfii Schinz, Sebaea vitellina Schinz
Česká jména: mozolnec (Berchtold et Presl 1823)
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v oblasti od jihoafrické provincie Eastern Cape na jihu přes KwaZulu-Natal a Free State až do Mpumalangy na severu, zasahuje také do Lesotha.
Ekologie: Roste na vlhkých travnatých stanovištích, při okrajích skal, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od února do dubna.
Popis: Bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, až 25 cm dlouhou, často už od báze větvenou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, vejčité až skoro okrouhlé, až 1,3 cm dlouhé a 1,5 cm široké, na bázi slabě klínovité nebo srdčité, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté. Květenstvím je poměrně bohatý chocholík; listeny jsou čárkovité až vejčité, špičaté; kalich je 5cípý, cípy jsou kopinaté až úzce vejčité, 5,5–9 mm dlouhé, špičaté nebo zašpičatělé, zřetelně křídlaté, křídla jsou nejširší při bázi nebo při středu, dosahují šířky 0,7–1,5 mm, koruna je žlutá, trubka je až 7,5 mm dlouhá, stejně tak dlouhé mohou být i kopisťovité až obvejčité korunní cípy; nitky tyčinek jsou krátké, prašníky jsou až 2 mm dlouhé, na vrcholu jsou zakončené drobnou, kratičce stopkatou žlázkou, blizna je hlavatá. Plodem je tobolka.
Poznámka: Určování druhů rodu Sebaea není snadné, připomíná jistou choulostivost, se kterou je potřeba se vypořádat při určování evropských hořečků. V případě určování padesátky jihoafrických druhů rodu Sebaea se však situace jeví jako ještě peprnější.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, okolí Sentinelu).