Česká jména: mozolnec (Berchtold et Presl 1823)
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky (od Východního Kapska na jihu až po Limpopo na severu), ve Svazijsku a v Lesothu. V areálu jsou rozlišovány tři variety.
Ekologie: Roste na vlhkých travnatých stanovištích, v mokřinách, objevuje se i v pobřežním pásmu, ale stoupá také až do nadmořské výšky okolo 2100 m. Kvete od prosince do května.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 20–65 cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, široce vejčité až skoro okrouhlé, až 2,5 cm dlouhé a stejně tak široké, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo tupé, horní listy jsou menší. Květenstvím je terminální chocholík, někdy velmi bohatý, větvený, jindy až skoro hlávkatě stažený; listeny jsou kopinaté až obvejčité, tupé nebo špičaté; květy jsou poměrně malé, oboupohlavné, kalich je 5cípý, cípy jsou kopinaté až vejčité, 3–8 mm dlouhé a 0,7–2,7 mm široké, špičaté nebo zašpičatělé, po okraji blanité, kýlnaté, někdy až velmi úzce křídlaté, koruna je žlutá, občas i bělavá, trubka je 3–8 mm dlouhá, často delší než kalich, cípy jsou obkopinaté až obvejčité, 2,5–7,2 mm dlouhé. Plodem je tobolka.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 13. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, okolí Cathedral Peak).