SERAPIAS BERGONII E. G. Camus – sehnutka Bergonova

Syn.: Serapias cilentana (Presser) Presser, Serapias cordigera subsp. laxiflora (Soó) H. Sund., Serapias hellenica Renz, Serapias laxiflora Chaub., Serapias vomeracea subsp. laxiflora (Soó) Gölz et H. R. Reinhard
Česká jména: sehnutka (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Serapias bergonii

Rozšíření: Mediteránní druh, jehož areál se táhne od jihu Itálie, Sicílie a Malty přes kontinentální i ostrovní Řecko a jihozápadní Turecko až na Kypr.

Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých stanovištích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od března do května.

Serapias bergonii

Popis: Terestrická orchidej s lodyhou přímou, 15–40(–50) cm dlouhou, obvykle červeně naběhlou, lysou. Listy vyrůstají po 6–9, jsou kopinaté, 6–14 cm dlouhé. Květenství je terminální, hroznovité, až 20 cm dlouhé, poměrně řídké, 3–12(–18)květé; listeny jsou o něco delší než přilby, 18–55 mm dlouhé, nachově naběhlé; vnější okvětní lístky jsou 15–24 mm dlouhé, vnitřní 19–27 mm dlouhé, pysk je 15–35 mm dlouhý, červený až nachový, hypochil je až 13 mm dlouhý, epichil je svěšený, často dozadu zahnutý, 10–18(–20) mm dlouhý, někdy až opírající se o lodyhu. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny ostatní orchideje, podléhá i tento druh ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Poznámka: K rodu Serapias je v současnosti řazeno 16 druhů (POWO 2021), vyskytují se v Makaronésii, Mediteránu a na Kavkazu.
Louis-Jacques-Paul Bergon (1863–1912), na nějž odkazuje druhové jméno, byl francouzský fotograf, hudebník a milovník přírody, který se společně s Edmondem G. a Aimée A. Camusovými podílel na spisu Monographie des orchidées de l’Europe de l’Afrique septentrionale, de l’Asie Mineure et des provinces russes transcaspiennes z roku 1908.

Serapias bergoniiSerapias bergonii
Serapias bergonii

Fotografováno ve dnech 28. a 29. 3. 2010 (Kypr, British Sovereign Base Area of Akrotiri a poloostrov Akamas).