Syn.: Protea argentiflora Andrews, Protea triternata Thunb.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Endemit malého území v provincii Western Cape v Jihoafrické republice, vyskytuje se v pohoří Elandskloof Mountains nedaleko městečka Tulbagh. Celkem je známo asi 110 lokalit.
Ekologie: Roste ve vegetaci fynbos v nadmořských výškách 400–950 m. Podkladem jsou tvrdé pískovce. Lokality se vyznačují poměrně drsnými zimami, kde teploty poklesají běžně i pod bod mrazu, v suchém horkém a větrném létě mohou naopak vystoupit až k 35 °C; srážek zde spadne až 1200 mm za rok, s maximem v zimních měsících. Jako opylovači se uplatňují různé druhy hmyzu (brouci a motýli). Plody opadávají na zem a jsou dále šířeny mravenci. Dospělé rostliny po požáru neobrážejí a hynou, ale klíčení se bez požáru neobejde.
Popis: Přímý, bohatě větvený keřík dorůstající výšky 1–1,5 m, se silnými, tuhými větvemi. Listy jsou střídavé, 3krát trojčetné, 6,5–14 cm dlouhé a 3–3,5 cm široké, lysé, úkrojků posledního řádu je 12–16, čárkovitých až nitkovitých, s tuhou špičkou; řapík je 2–4,5 cm dlouhý. Na koncích větví se tvoří chocholíky, které mají 6,5–12 cm v průměru, skládají se z 3– 25 zploštěle kulovitých strboulů, z nichž každý nese 20–35 květů; zákrovní listeny jsou vejčitá, fialové; květy mají stříbřitě bílé chlupaté okvětí; čnělky jsou 3–7 mm dlouhé. Nažky jsou hnědé, chlupaté a jsou opatřeny masíčkem.
Ohrožení a ochrana: Do Červeného seznamu Jihoafrické republiky (2012) se tento druh dostal v kategorii druhů vyžadujících pozornost (least concern).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tulbagh, Tulbagh Kloof).